Samazinātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme dārzeņiem, augļiem un ogām veicinājusi lauksaimniecību, secināts, apkopojot Valsts ieņēmumu dienesta datus par samazinātās PVN likmes dārzeņiem, augļiem un ogām ietekmi uz valsts ekonomiku un lauksaimniecību. Pieaudzis reģistrēto PVN maksātāju skaits augļkopībā un dārzeņkopībā, pieaudzis šo nozaru preču un pakalpojumu apgrozījums, kā arī palielinājies vidējais atalgojums. Savukārt paši audzētāji runā par konkurētspējas palielināšanos.

Zemniekus saimniecības „Kalmes” īpašnieks Vilnis Mačiņš stāsta, ka galvenokārt strādā ar vairumtirgotājiem gan Latvijā, gan Lietuvā. Par samazināto PVN likmi dārzeņiem, augļiem un ogām viņām ir savs skatījums un pieredze.

Kopš PVN likmes samazināšanas dārzeņiem, augļiem un ogām no 21% līdz 5%, reģistrēto PVN maksātāju skaits augļkopības un dārzeņkopības nozarē no 2018. gada 1. janvāra līdz 2019. gada 1. janvārim ir pieaudzis par 12 nodokļu maksātājiem no 405 līdz 417, savukārt augļu un dārzeņu pārstrādes nozarē – par 9 nodokļu maksātājiem no 69 līdz 78. Būtiska pozitīvā ietekme ir novērojama arī PVN noteiktās kārtības ievērošanā, proti, izmaiņas normatīvajos aktos arvien veicina godprātīgu uzņēmējdarbību, padarot sistēmu caurskatāmāku, savukārt negodprātīgu rīcību – par neizdevīgu, tā liecina VID sniegtā informācija. Tikmēr Jūrmalciema puses zemnieks Vilnis Mačiņš uzskata, ka ar PVN likmes samazināšanu Latvijā vien nepietiek, ilgtermiņā, domājot, joprojām aktuāls ir jautājums par tā saukto pelēko zonu, kas ietekmē tirgu.

Vērtējot aizvadīto sezonu, dārzeņu audzētājs no Nīcas novada stāsta, ka atšķirībā no citām vietām Latvijā, Jūrmalciemā esot paveicies. Ja citiem aptrūkušies burkāni, tad Vilnis Mačiņš par burkānu daudzumu nevar sūdzēties.

Regulāri tiek domāts par attīstību, norāda zemnieks, tāpēc tiek izmantota iespēja piesaistīt Eiropas Savienības finansējumu, īstenojot projektus, tiek domāts arī par tehnoloģijām, kas ļauj sagatavot dārzeņus veikaliem.

Februāra nogalē varētu sākties pirmie sēšanas darbi siltumnīcās, lai varētu sākt sagatavoties nākamajai sezonai. Zemnieku saimniecībā „Kalmes” audzē dažādus dārzeņus - burkānus, kāpostus, gurķus un kartupeļus.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.