Nodarbinātības valsts aģentūra šodien apkopojusi jaunākos datus par bezdarba situāciju Latvijā - reģistrēti 59 104 bezdarbnieki, par tūkstoti vairāk nekā pirms nedēļas. Kādi ir bezdarbnieka pabalsta saņemšanas nosacījumi un kā bezdarba tendences vērtē ekonomisti?

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) direktore Evita Simsone stāsta, ka darbiniekus plāno atlaist transporta un uzglabāšanas, izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu, ūdens apgādes, notekūdeņu un atkritumu apsaimniekošanas, vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības, kā arī apstrādes rūpniecības nozare. Līdz šodienai saņemti 10 kolektīvās atlaišanas paziņojumi par 1660 darbinieku atlaišanu.

Attālināti var pieteikties gan bezdarbnieka statusam Nodarbinātības valsts aģentūrā, gan bezdarbnieka pabalstam Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA). Pabalsta lielums būs atkarīgs no darba stāža un veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām. Tā kā mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji arī sociālo nodokli maksāja samazinātā apmērā, tas, protams, ietekmēs bezdarbnieka pabalsta apmēru. Par pabalsta saņemšanas nosacījumiem stāsta Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pārstāve Iveta Daine.

Vēl kāda būtiska lieta – kopš šī gada samazināts bezdarbnieka pabalsta saņemšanas ilgums. Šobrīd tas ir astoņi mēneši un ik pa diviem mēnešiem pabalsta apmērs samazinās, pēdējos divos mēnešos tas būs tikai 45% no sākotnēji aprēķinātā pabalsta. Latvijas bankas ekonomists Uldis Rutkaste vērtē, ka šī brīža situāciju nevar salīdzināt ar finanšu krīzi pirms 10 gadiem. Šobrīd saimnieciskā darbība nav iespējama, jo cilvēkiem ir jādistancējas, jāievēro pašizolācija. Tāpēc valdībai ļoti svarīgi palīdzēt uzņēmumiem un to darbiniekiem.

Sīkāku informāciju par bezdarbnieka pabalsta piešķiršanu meklējiet VSAA mājas lapā. NVA mājas lapā ir atrodama informācija par brīvajām darba vakancēm. To skaits sarūk, bet martā reģistrētas arī 4623 jaunas darba vakances.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.