Daudzbērnu ģimenēm mājokļa iegādei vai būvniecībai ir pieejama valsts atbalsta programma “Balsts”. Ģimenēm iespējams saņemt astoņu līdz pat divpadsmit tūkstošus eiro lielu subsīdiju, lai samazinātu pirmās iemaksas apmēru mājokļa iegādei vai būvniecībai. Atbalsta programma ir jauna, tā ģimenēm kļuva pieejama aizvadītā gada nogalē.

Lai daudzbērnu ģimene varētu iegādāties sev mājokli vai sākt tās būvniecību un vēlas ņemt bankā kredītu, tagad ir pieejama valsts subsīdija, kas var pilnībā vai daļēji aizstāt pirmo iemaksu. Šis ir atbalsts, kas nav jāatmaksā.

“Lai saņemtu subsīdiju, sākotnēji ir jāpiesakās bankā aizdevuma saņemšanai. Banka izvērtē kredītspēju un, izvērtējot šos te aizdevuma saņemšanas nosacījumus, jau iekļauj šo te “Balsts” subsīdiju plānoto apjomu darījumā. Tālāk bankas pozitīva lēmuma rezultātā banka iesniedz subsīdijas pieteikumu ALTUM,” stāsta ALTUM Privātpersonas garantijas daļas vadītājs Andris Veismanis.

Atbalstu var saņemt tās daudzbērnu ģimenes, kuru vidējie ienākumi uz vienu mājsaimniecības locekli nepārsniedz 17 000 gadā, kā arī grants saņēmējam nevar būt īpašumā cita dzīvojamā telpa.

“Runājot par iemesliem, kur mēs nevaram nofinansēt, protams, ja mājsaimniecības ienākumi nav pietiekami, lai maksātu kredītu un turpinātu normāli dzīvot. Otra lieta, kur “Balsts”palīdz, ģimenēm, kur ir trīs un četri bērni uzkrāt ir grūti, ir ļoti daudz dažādu vajadzību, mums ir iespēja nofinansēt šīs ģimenes ar mazāku līdzdalību, ja parasti vidēji līdzdalība mājokļa pirkumā ir 15-20 procenti, tad “Balsta” gadījumā mēs redzam, ka tie ir 5-7 procenti. Ir atsevišķi gadījumi, kad tā līdzdalība ir pavisam simboliska,” stāsta SEB Bankas valdes loceklis Arnis Škapars.

Lai gan sākotnēji, kā norāda SEB Bankas valdes loceklis Arnis Škapars, domājuši, ka par atbalsta programmu interese nebūs liela,  tad šobrīd gluži pretēji. Arī Swedbank Hipotekārās jomas vadītājs Latvijā Normunds Dūcis apstiprina, ka atbalsta programma “Balsts” kļūst arvien pieprasītāka, pietam tieši reģionos.

“Mums ir tāds pozitīvs pārsteigums, šie te pirmie dati liecina, ka visvairāk šo “Balsts” programmu izmanto ārpus Rīgas un Pierīgas reģioni, es teiktu, ka lauvas tiesu aizņem tieši attālāki rajoni ir gan Dobele, gan Saldus, gan Liepāja, gan Daugavpils un citi attālāki reģioni.”

Kopumā ALTUM ir saņēmis 98 pieteikumus, no kuriem subsīdija ir piešķirta 84 gandrīz 700 tūkstošu eiro apmērā. Astoņi no pieteikumiem nav atbilduši nosacījumiem, lai saņemtu subsīdiju, iemesli atteikumam: ienākumi ir pārsnieguši programmā noteikto vai ir piederējis cits īpašums. ALTUM Privātpersonas garantijas daļas vadītājs Andris Veismanis, vērtējot programmas darbību, secina: “Kopumā kopš programma uzsāka darboties decembra sākumā, tas ir gana daudz. Bankas piešķīrušas aizdevumus, piesaistot valsts subsīdiju, kopā vairāk nekā 6,3 miljonu eiro apmērā aizdevums, un vidējā šī te aizdevuma summa ir 75 tūkstoši eiro. Kopumā darījumi, iesaistot valsts subsīdijas, ir 7,8 miljonu apmērā .”

Teju puse no subsīdijām piešķirta Rīgā un Pierīga, skatot reģionus, visvairāk ir Kurzemē, proti, - 12  Zemgalē- 9, Vidzemē -7 un Latgalē -3.