Martā elektrību Latvijas mājsaimniecībām sāka tirgot Baltijā lielākā elektroenerģijas uzņēmuma “Eesti Energia” meitas uzņēmums “Enefit”. Cik mājsaimniecību viņiem izdevies piesaistīt pirmajā mēnesī un vai viņi būs konkurenti lielākajam elektroenerģijas tirgotājam “Latvenergo”?

Pirms tirgus atvēršanas mājsaimniecībām uzņēmums “Enefit” veicis iedzīvotāju aptauju. Uzņēmuma Mājsaimniecības segmenta vadītājs Mārtiņš Vancāns stāsta, lai gan pērn tikai 6% mājsaimniecību mainījušas elektrības piegādātāju, par iespēju mainīt domā gandrīz puse aptaujāto. Pirmajā mēnesī elektrības tirgotāju “Enefit” izvēlējušās 1000 mājsaimniecības.

Elektroenerģijas tirgus mājsaimniecībām tika atvērts 2015. gada sākumā. Tas nozīmē, ka mājsaimniecības, slēdzot līgumu uz noteiktu periodu, elektrību var pirkt no tā tirgotāja, kura piedāvātā cena un sniegtie pakalpojumi tai šķiet visizdevīgākie. “Latvenergo” Pārdošanas direktors Uldis Mucinieks stāsta, ka uzņēmuma tirgus daļa Latvijā joprojām ir 92 līdz 95%, tai skaitā ap 800 000 mājsaimniecību.

Enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš vērtē, ka elektrības cena, ko uzņēmumi piedāvā mājsaimniecībām, būtiski neatšķirsies, jo elektrību pērk un tirgo par biržas cenām. Fiksētie tarifu plāni ļauj plānot izmaksas, bet īpaši lauku saimniecībās, kurās ir mainīgs elektrības patēriņš, jādomā, kā tērēt elektrību gudrāk.

“Enefit”, kas mājsaimniecību tirgū ienāca pirms mēneša, pagaidām ir vienīgais uzņēmums Latvijā, kas mājsaimniecībām tirgo arī zaļo enerģiju. Kā liecina mājas lapā elektroenerģija.lv apkopotā informācija, šobrīd var izvēlēties vienu no 33 elektroenerģijas tirgotāju tarifu plāniem. Piemēram, cena par 100 kW bez PVN svārstās no 4,50 līdz 8 eiro mēnesī.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.