Sakarā ar augsti patogēnās gripas konstatēšanu vairākiem savvaļas ūdensputniem Latvijā, valdība ir apstiprinājusi biodrošības pasākumu kopumu novietnēs, kurās tur mājputnus. Olu ražotāji un putnu audzētāji gatavi pildīt noteiktās prasības, taču viņus uztrauc arī mājputnu saslimstības pieaugums kaimiņvalstīs un citās Eiropas Savienības valstīs.
Jaunais zemnieks Juris Grustāns, kurš savā saimniecībā „Smilgas” Daugavpils novada Naujenes pagastā pirms pāris gadiem uzsāka organiski audzētu vistu olu ražošanu, lai pasargātu vistu ganāmpulku no putnu gripas, jau tagad ievēro daudzus biodrošības pasākumus.
“Mēs sākām ar 50 vistām. Tagad būs kādas 80 dējējvistas. Vasarā viņas uzturas ārā, uzbūvētajā mobilajā vistu kūtī. Ziemā mēs putnus turam iekštelpās. Ja putnu gripa konstatēta valstī, tad darīsim tāpat kā pagājušajā gadā, kad vistas laukā mēs izlaidām tikai 6. maijā - dienā, kad arī tika atcelti ierobežojumi. Tad jau tie gājputni bija atlidojuši. Šogad arī tāpat. Kas cits atliek.”
Daļa nelielo mājputnu audzētāju saimniecību ir apvienojušās Latvijas Putnkopības asociācijā un tās valdes priekšsēdētāja Zane Rostokina uzsver, ka pašlaik reģistrētie putnu turētāji gatavi pildīt ieviestos drošības pasākumus, tā tas bijis arī iepriekšējos gados.
“Mums ir jānodrošina noteiktie biodrošibas pasākumi. Tā pati dezinfekcija, putnu barošana vienīgi un noteikti tikai iekštelpās un pastaigas iespējamas tikai tad, ja ir nodrošināti šie te āra apstākļi, proti, jumta segums un tāds nožogojums, lai neviens no putniem netiktu cauri.
Tas rada zināmas grūtības, jo ne visiem putnu turētājiem ir šādas iespējas, un tad nu nāksies samierināties ar to, ka putniem būs jāpaliek iekštelpās, kamēr beigsies šie stingrie biodrošības pasākumi.”
Ja mājputnu novietnē tiks apstiprināts putnu gripas uzliesmojums, lai novērstu slimības tālāku izplatīšanos, būs jālikvidē visi saimniecībā esošie putni, kā arī jānosaka riska zonas ap slimības skarto saimniecību. Olu un putnu gaļas ražotāju asociācijas izpilddirektore Anna Ērliha uzsver, tādējādi putnu gripas uzliesmojums nelielā piemājas saimniecībā var būtiski ietekmēt tās tuvumā esošo lielo putnkopības uzņēmumu darbu.
“Ražotājs, kas ir reģistrēts un tirgo savu produkciju patērētājiem, viņš jau pats ir ieinteresēts, lai šī biodrošiba tiktu ievērota.
Draudi iestājas tajā brīdī, kad netālu no novietnes ir kāda mazāka saimniecība, kas neievēro biodrošības nosacījumus vai, kura pat nav reģistrēta un, ja pie viņiem tiks konstatēta šī putnu gripa, tad arī uzņēmums, kas atrodas tuvumā, saskarsies ar dažādām problēmām.”
Patogēnā putnu gripas vīrusa izplatība Latvijā apdraud arī Latvijā ražoto olu un putnu gaļas eksportu.
“Lielākie ražotāji eksportē produkciju ne tikai uz kaimiņvalstīm, bet arī uz citām ES valstīm un arī trešajām valstīm. Gadījumā, ja kādā mājputnu novietnē Latvijā tiks konstatēta putnu gripa, pastāv ļoti liels risks, ka šīs te importējošās valstis, kas ņem mūsu produktus, var pateikt, kamēr neatrisināsies jautājums ar putnu gripu, viņi mūsu produkciju neņems,” skaidro Anna Ērliha.
Latvijā atrastajiem mirušajiem ūdensputniem - paugurknābja gulbjiem un pīļu dzimtas putniem jau tikusi konstatēta augsti patogēnā putnu gripa - akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība. PVD Ziemeļlatgales pārvaldes vadītāja Mārīte Ņukša atklāj, ka pašlaik Latgalē ne savvaļas, ne mājputnu saslimšana ar šo vīrusu nav konstatēta.
“Situācija ir mierīga. Nekādu informāciju par beigtiem ūdensputniem saņēmuši neesam. Taču, tuvojoties pavasarim, šī situācija var krasi mainīties, jo sāksies gājputnu atlidošanas laiks, kas mūs tiešām satrauc, jo Kurzemes pusē atvērtajās ūdenstilpēs atrod beigtus gulbjus, zosis, kuriem apstiprināta patogēnā putnu gripa. Tāpēc iedzīvotājiem jābūt ļoti atbildīgiem, zinošiem kā šajā situācijā pasargāt savus mājputnus no šīs te augsti patogēnās putnu gripas.”
Valdība šonedēļ apstiprinājusi Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām, nosakot, ka mājputni jātur slēgtās telpās, novēršot kontaktu ar savvaļas putniem un dzīvniekiem, un jāievēro citi papildu biodrošības pasākumi novietnēs, kurās tur mājputnus. Stājoties spēkā grozījumiem, PVD veiks mājputnu turētāju pārbaudes, lai pārliecinātos, ka prasības tiek pildītas.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (1)
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X