Pašlaik mūsu valstī strādā 31 radiouzņēmums, kas klausītājus uzrunā ar 48 programmām. Līdz Covid-19 diktētās pandēmijas sākumam radiotirgū bija par diviem komersantiem vairāk. Tādējādi secināms, ka šo nozari pēdējo gadu ligas ir ietekmējušas minimāli, lai gan eksperti atzīst, ka jostas nācies savilkt arī radio pārstāvjiem, domājot par izdzīvošanu nenoteiktības apstākļos. Un valdības politika noteiktību nevieš.

Ja atskaitām šodienas jubilāru – sabiedrisko radio ar sešiem kanāliem -, radiotirgū patlaban strādā 30 uzņēmumu, kas nodrošina 42 radioprogrammas. Tādus datus rāda tirgus regulators – Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome. Tās locekle Ieva Kalderauska stāsta, ka pēdējo trīs pandēmijas gadu laikā radiotirgus nav būtiski sarucis.

Jau pirms pusotra gada tirgu nācās atstāt uzņēmumam "Pikal un partneri", kas klausītājiem bija zināms ar Rīgā dzirdamo programmu "Radio PIK". Nozares regulators tam anulēja apraides atļauju par, padomesprāt, būtiskiem normatīvu pārkāpumiem. Proti, gada laikā to bija vismaz trīs: rupji izteicieni ēterā, aicinājums uz kara izraisīšanai līdzīgiem noziegumiem, kā arī nevienlīdzīga attieksme pret politiskajiem spēkiem.

Savukārt pērnajā vasarā pats darbību izbeidza "Rietumu radio" Liepājā, jo bez valsts atbalsta nespēja pārvarēt pandēmijas raisīto ieņēmumu kritumu.

Andris Ķēniņš, Latvijas Raidorganizāciju asociācijas izpilddirektors, uzsver, ka reklāmas ieņēmumi nav atgriezušies pirmspandēmijas apmēros, un radio izdzīvot varot tikai ar valsts atbalstu.

Mazinās arī viedokļu daudzveidība medijos, bet valsts atbalsts līdz šim, kaut arī ar minimāli augšupejošu tendenci, tomēr nav prognozējams, jo ir atkarīgs no politiķu labvēlības gadu no gada. Ne tik skeptiska ir mediju eksperte Gunta Līdaka, kas radiotirgu sauc par stabili noturīgu arī pandēmijas apstākļos. Un to ietekmē divi faktori.

Eksperte Līdaka kā vēl vienu pozitīvu iezīmi min politiskās ietekmes mazināšanos radiotirgū, jo politiķi arvien mazāk veido radiouzņēmumus savam politbiznesam, līdz ar to nozare kļūst profesionālāka.