Jau 21 gadu Eiropā tiek veidots īpašs Eiropas maksājumu ziņojums. Tas ir finanšu pētījums par korporatīvo rēķinu maksāšanas paradumiem un maksājumu kavējumu ietekmi uz Eiropas uzņēmumu attīstību un izaugsmi. Kā Latvijai veicas šajā jomā?

Eiropā vadošā kredītu pārvaldības uzņēmuma “Intrum” ģenerāldirektore Baltijā Ilva Valeika stāsta, ka pētījums mērķis ir noskaidrot, kāda ir uzņēmumu maksājumu kultūra un norēķinu tendences 29 Eiropas valstīs. Izrādās – vismazāk kavējumu ir Vācijā un Norvēģijā, visvairāk maksājumus kavē Portugālē un Grieķijā. Savukārt, Baltijas valstīs ir visīsākie maksājumu termiņi.

Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes locekle Katrīna Zariņa skaidro, ka maksājumu parādi nav tā lieta, par ko uzņēmēji sūdzētos visbiežāk. Tomēr maksājumu parādi un norakstītie parādi rada problēmas gan pašiem uzņēmējiem, gan viņu sadarbības partneriem.

Latvijas Bankas padomnieks Andris Strazds uzsver, ka ķēdē visi posmi ir svarīgi. Ja viens uzņēmējs laikā nesaņem samaksu un viņam nav uzkrājumu, tad problēmas vēl nav tik lielas. Ja līdzīgā situācijā ir daudzi uzņēmumi, tas jau bremzē ekonomikas attīstību.

Jāpiebilst, ka Eiropā ekonomika vidēji aug par 1,5 līdz 2% gadā, bet Latvijā izaugsme šogad saglabājas 3% apmērā. Nākamajos gados tā varētu samazināties līdz 2,5% gadā.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.