Rēzeknē jau vairākus gadus uzņēmumā SIA “Baibiņa” ražo kokogles, kuras tiek eksportētas lielākoties uz Franciju. Kokogles tiek izgatavotas no bērza pēc jaunākajām pirolīzes tehnoloģijām. Uzņēmuma mērķis paplašināt tirgu, pārdodot vairāk saražoto Latvijā.

SIA “Baibiņa” ir ģimenes uzņēmums, svinēs divdesmit piekto pastāvēšanas gadadienu. Uzņēmuma SIA “Baibiņa” pamatražošana ir paletes un zāģmateriāli.  Divās uzņēmuma ražotnēs  vidēji mēnesī tiek izgatavotas aptuveni 70 000 dažāda veida koka palešu vienību. Kokogles ir jaunākais virziens, kurā uzsākts darboties.

“Jau vairāk nekā sešus gadus  mums ir kokogļu ražotne Rēzeknē, saražojam mēnesī no 55 līdz 60 tonnām kokogļu, saražotais apjoms gadā sasniedz no 660 līdz 700 tonnām,” stāsta SIA “Baibiņa” izpilddirektore Baiba Katkovska.

Kokogles ražo no bērza finierkluču serdēm pēc jaunākajām pirolīzes tehnoloģijām, kas produktam sniedz augstu siltuma atdevi un ilgāku degšanas laiku.

“Šī ir Nīderlandē ražota tehnoloģija, viena no jaunākajām, kādreiz ir bijusi Latvijā. Tagad, protams, arī citām kompānijām ir šīs tehnoloģijas, tad šeit notiek visu kokogļu sagatavošana, kokogles tiek retortēs iepildītas, tiek liktas iekšā krāsnī no 12 līdz 24 stundu laikā gatavojas, tad tiek vilktas laukā, vestas uz placi un tad tiek atdzesētas, pēc tam mēs fasējam ar rokām.”

Saražotais lielākoties tiek eksportēts uz Franciju, nedaudz uz Beļģiju, Nīderlandi, Igauniju un Latviju. Baiba stāsta, ka šobrīd tiek strādāts, lai palielinātu noieta tirgu vairāk Latvijā. Lai kokogļu ražošana attīstītos un spētu iekarot tirgu ir savi izaicinājumi, kas jāpārvar.

“Pirmkārt, ir sarežģīti atrast darbiniekus, jo darbs nav no vieglākajiem - tie ir putekļi, un ne visi cilvēki vēlas strādāt, un algai jābūt attiecīgai, lai piesaistītu cilvēkus šim darbam. Kā otrs izaicinājums varētu būt lielā konkurence, jo mums ir ļoti daudz ražotāju, kas jau ir sākuši ražot kokogles ļoti sen, mums bija jāieiet tirgū ar citādāku produktu, tieši tādēļ mēs izvēlējāmies, ka mēs ražosim “premium” klases restorāna tipa kokogles, lai kaut kā liktu akcentu uz mūsu produktu,” stāsta Baiba.

Kopumā uzņēmumā tiek nodarbināti ap 90 darbinieku. Ja sākotnēji kokogļu ražošana bija plānota vien kā papildus bizness jau esošajam, tad šobrīd tas dod lielu daļu no ienākumiem, uzsver Baiba Katkovska.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.