Rīgā turpinās aktīva biroju ēku celtniecība. Lai gan, kā liecina nekustamā īpašuma kompānijas "Newsec" apkopotā informācija, šī gada 2. ceturksnī brīvās biroju platības bija 11%, vēl šogad tirgū biroju telpas palielināsies par vairāk nekā 21 000 kvadrātmetru. Savukārt 2023. gadā ekspluatācijā plāno nodot gandrīz sešas reizes lielāku platību. Protams, jaunās ēkas būs videi draudzīgas un energoefektīvas, bet, ņemot vērā, ka daudzi strādā attālināti vai hibrīddarba režīmā, vai tik daudz biroji galvaspilsētā būs nepieciešami?

Rīgā, bijušā Preses nama teritorijā taps jauns un mūsdienīgs Preses Nama Kvartāls. Tajā būs gan A klases biroji 26 000 kvadrātmetru platībā, gan multifunkcionāls centrs. Preses Nama Kvartāla pārstāve Zane Vītola stāsta, ka viņu veiktā aptauja liecina – 49% aptaujāto par produktīvāku uzskata darbu klātienē, svarīga ir arī iespēja darba vietas tuvumā iepirkties, saņemt dažādus pakalpojumus un sportot.

Lai gan karš Ukrainā, energoresursu un būvniecības sadārdzināšanās ir apturējis dažu biroju attīstītāju plānus, Rīgā biroju celtniecība turpinās. Nekustamā īpašuma un investīciju uzņēmuma Colliers partneris Latvijā Ēriks Bergmanis stāsta, ka izmaiņas tirgū ienesusi arī pandēmija.

Tomēr "Kantar" veiktā aptauja liecina, ka trešā daļa Latvijas iedzīvotāju jau strādā attālināti no mājām vai hibrīddarba režīmā – dažas dienas no mājām, dažas birojā. Uzņēmuma Eiropersonāls valdes locekle Arta Biruma stāsta, ka līdzīgas tendences ir visā pasaulē un pārmaiņas darba vidē notiks, bet lēnām, jo tās saistītas ar izmaksām.

Vai, mainoties cilvēku paradumiem, risks, ka biroji paliks tukši un investīcijas tiks ieguldītas velti, nav pārāk liels? Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas priekšsēdis Aigars Šmits vērtē, ka nekustamā īpašuma jomā riski ir vienmēr.

Uzņēmuma "Eiropersonāls" valdes locekle Arta Biruma vērtē – tā kā arī valsts pārvaldē jādomā par līdzekļu ekonomiju, jaunie biroji varētu noderēt arī ministriju un citu valsts iestāžu darbiniekiem.

Pirmie uzņēmumi Latvijā, kas maina līdzšinējo darba sistēmu, ir informācijas tehnoloģiju uzņēmumi.