Labklājības ministrija rosina palielināt sociālas iemaksas. Tas nozīmē, ka visiem strādājošiem būs jāveic sociālās iemaksas vismaz no valstī noteiktās minimālās algas, kas šobrīd ir 430 eiro mēnesī. Latvijā daudziem iedzīvotājiem ir nelieli ienākumi un tieši krīzes laikā viņi sociālo neaizsargātību izjūt visvairāk.

Labklājības ministrijas (LM) valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece stāsta, ka diskusiju par minimālo sociālo iemaksu noteikšanu visiem, arī dažādos nodokļu režīmos strādājošiem, rosina ne tikai LM, bet arī valdība.

Par sociālo iemaksu palielināšanu diskusijas bija jau pirms vairākiem gadiem. Bija pat sagatavoti grozījumi likumā, kas paredzēja, ka no 2017.gada 1.janvāri par ikvienu darbinieku neatkarīgi no tā, vai viņš strādā pilnu vai nepilnu darba dienu vai tikai noteiktu stundu skaitu mēnesī, darba devējam ir jāmaksā minimālās sociālās iemaksas. Tam nepiekrita darba devēji. Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes locekle Katrīna Zariņa stāsta, ka uzņēmēji konceptuāli atbalsta LM ierosinājumu visiem maksāt sociālo nodokli no minimālās algas, tomēr iebilst pret to, ka sociālās iemaksas jāveic darba devējiem.

Priekšlikumu visiem maksāt sociālo nodokli vismaz no minimālās algas atbalsta arī Saeimas sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride no apvienības “Attīstībai/ Par!”.

Sociālo iemaksu jautājums būs jāskata kopā ar visas nodokļu sistēmas turpmāko attīstību. Andris Skride prognozē, ka jautājumu par sociālajām iemaksām Saeimas sociālo un darba lietu komisija varētu skatīt rudenī.