Sadārdzinātās degvielas dēļ izmaiņas preču un pakalpojumu cenās jutīsim pēc pāris mēnešiem, norāda eksperte

Līdz ar akcīzes nodokļa paaugstināšanu no 1. janvāra degvielas cenas Latvijā sākotnēji auga nevienmērīgi no pusotra līdz sešiem procentiem, bet nu degvielas tirgotāji cenu pieaugumu pamazām izlīdzina. Nozare sagaida pieprasījuma kritumu, jo daļa bākas pildīs Polijā un Lietuvā, kur degviela ir lētāka.

Taču pretēji Finanšu ministrijas prognozēm nozarēs, kuru produkcija vai pakalpojumi tieši atkarīgi no degvielas izmantošanas, ir sagaidāms cenu kāpums.

Lielāko degvielas tirgotāju uzpildes stacijās benzīna cena šodien ir no viena eiro un 31 centa par litru līdz pat vienam eiro un 40 centiem litrā. Dīzeļdegvielu var iegādāties par vienu eiro un 26 centiem litrā līdz pat vienam eiro un 33 centiem par litru. Savukārt gāzes cena ir izaugusi līdz 60 centiem litrā. Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas vadītājs Ojārs Karčevskis vērtē, ka degvielas cenas akcīzes nodokļa kāpuma dēļ ir palielinātas plānotajā apjomā.

Savukārt dīzeļdegvielai piejaukuma apjoms par diviem procentpunktiem ir jāpalielina no aprīļa, kad sagaidāms vēl viens cenas pieaugums divu centu apmērā. Karčevskis prognozē degvielas patēriņa samazinājumu. Pirmkārt, tas seko ikreiz pēc strauja cenu kāpuma.

Lai gan to tieši nesaista ar degvielas cenu kāpumu, bet ilgā laikā nepārskatītām cenām, Autotransporta direkcija jau decembra sākumā paziņoja, ka no janvāra vidus reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos mainīsies tarifi. Par biļetēm maksāsim vismaz desmit un pat 20 centu vairāk.

Tikmēr par nodokļu politiku atbildīgās Finanšu ministrijas Makroekonomikas nodaļas vadītājs Dainis Stikuts rēķina, ka degvielas sadārdzinājums preču un pakalpojumu galacenas ietekmēs maz. Inflācija kāpšot, maksimums, pusprocentpunkta apjomā.

Finanšu ministrija salīdzina, ka pērn piedzīvotais akcīzes nodokļa likmes kāpums alkoholam inflāciju ietekmējis vairāk. Tiesa, degviela un tās cenas atšķirībā no grādīgajiem dzērieniem citas nozares ietekmē vairāk. Un, piemēram, lauksaimniecības produkcijas ražošanas izmaksās degvielai ir nozīmīga loma. Tā uzsver Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe. Ražotāji gan domājot, kā ietaupīt uz strādājošo rēķina.

Eksperte lēš, ka tieši degvielas sadārdzinājumu produktu un pakalpojumu cenās patērētāji plašāk sāks izjust otrajā ceturksnī, jo lielveikalu ķēdes ar ražotājiem slēdz ilgtermiņa līgumus, ko pēc pāris mēnešiem varētu pārskatīt.