Visbiežāk ekonomikas sižetos stāstām par cenu celšanos, bet cenas mēdz arī samazināties. Šobrīd lētāki kļuvuši koksnes produkti – sākot ar koksnes kurināmo, zāģbaļķiem un papīrmalku. To ietekmē gan pieprasījuma kritums, gan laika apstākļi - siltais rudens. Eksperti gan skaidro, ka cenu samazināšanās var būt arī īslaicīga, tomēr tik lielu paniku koksnes tirgū kā šovasar nākotnē neprognozē.

 

„E-silva” ir meža izsoļu platforma jeb sistēma, kas internetā rīko cirsmu un meža īpašumu izsoles. Uzņēmuma valdes loceklis Normunds Štolcers stāsta, ka šobrīd samazinājušās cenas tieši enerģētiskai koksnei jeb koksnei, ko izmanto kā kurināmo.

Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss vērtē, ka tieši neparasti siltais rudens ir viens no iemesliem, kāpēc koksnes kurināmā cena samazinās.

 

Mazāks, bet cenu kritums šobrīd vērojams arī zāģbaļķu un papīrmalkas jomā, atzīst „E-silva” valdes loceklis Normunds Štolcers.

Tomēr patērētājiem jārēķinās, ka tik lēta koksne kā pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā tirgū vairs nebūs. Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss stāsta, ka strauji aug arī koksnes šķeldas kā kurināmā patēriņš Latvijā. Ja 2020. gadā izmantojām apkurei 6 miljonus berkubu kurināmo šķeldu, tad nākamgad tie varētu būt jau 8 miljoni.

Koksnes cena atkarīga arī no mežizstrādātāju rīcības – ja, gaidot cenu celšanos, viņi mežizstrādes apjomus samazinās, tad cena varētu arī palielināties.