Pērn, salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, Latvijā ievērojami pieaugusi interese par saules enerģijas realizācijas iespējām gan uzņēmumu, gan mājsaimniecību vidū. Neraugoties uz valsts atbalsta trūkumu, tehnoloģiskā attīstība un saules paneļu cenu kritums ievērojami veicinājis iedzīvotāju interesi par saules enerģijas risinājumiem. Tomēr, kā atzīst saules paneļu lietotājs Latgalē, OIK maksājumi par saules enerģijas ražošanu padara šo ieceri neizdevīgu.
Juris Užulis dzīvo Daugavpilī, un ir viens no tiem, kurš savā mājsaimniecībā jau vairākus gadus izmantot saules paneļus elektroenerģijas ražošanai.
“No laika gala esmu bijis “zaļi domājošs” un man patīk tā doma, ka varu pats kaut ko saražot. Otrs, pats svarīgākais, man ir bijusi vēlme būt neatkarīgam no fosilās enerģijas ražotājiem, no elektroenerģijas ražotājiem un no gāzes piegādātājiem,” savā pieredzē dalās Juris Užulis.
Juris kopā ar sievu pirms sešiem gadiem startēja Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta (KPFI) līdzfinansētā programmā un guva atbalstu saules paneļu uzstādīšanai.
Šajā projektā kopumā ieguldīti 14 tūkstoši latu, puse no šīs summas bijis pašu ieguldījums. Šodien cenas saules paneļu uzstādīšanai ir krietni zemākas, un kā norāda Juris tagad šādu ieceri varētu realizēt divreiz lētāk.
Rezultātā Jura mājsaimniecība ir kļuvusi neatkarīga elektrības ražojošiem uzņēmumiem tikai daļēji – astoņus mēnešus gadā. Mājsaimniecībā krietni samazinājies arī gāzes patēriņš.
“Vasarā elektroenerģiju mums nav kur realizēt. Mēs to uzkrājam akumulatoros un izlietojam karstā ūdens uzsildīšanai, netērējot dabasgāzi. Vasarā mēs saražojam aptuveni 800 kilovatstundas elektroenerģijas mēnesī, kas ir milzīgs apjoms,” tā Juris.
Elektroenerģijas pārpalikumus saimniecība nodod “Sadales tīklā”, bet kad tas ir nepieciešams – ņem atpakaļ.
Juris ir pārliecināts, ka saules paneļu un nepieciešamo iekārtu iegāde un uzstādīšana varētu atmaksāties, taču ir viens nopietns “bet” - obligātā iepirkuma komponente (OIK).
“Vasarā mēs lieko elektroenerģiju nododam tīklā. Esmu gatavs nodot to stipri vairāk, nevis uzkrāt akumulatoros, jo tur ir arī zudumi. Bet, kā jau teicu ir viens bet - OIK. Piekrītu, ka ir jāmaksā par sadales tīkla pakalpojumiem, nododot un saņemot elektroenerģiju. Bet kādēļ mājsaimniecībām - “zaļās enerģijas” ražotājām par savu saražoto elektroenerģiju ir jāmaksā OIK citām juridiskām personām, kas ražo ļoti šaubīgu “zaļo enerģiju” un no šī OIK vēl pievienotās vērtības nodoklis,” neizpratni pauž Juris.
Ja rēķina OIK, kas veido vairāk nekā 40% no mājsaimniecības maksājumiem, tad saules paneļu uzstādīšana gandrīz vai neatmaksājoties. Neatmaksājas iegādāties arī dārgos akumulatorus, kas kalpo aptuveni 8 – 10 gadus.
Daugavpils Universitātes fizikas doktors, profesors Edmunds Tamanis norāda, ka atļauties ražot elektroenerģiju, izmantojot saules paneļus, var ne kurš katrs.
“Saules paneļi ir visai dārgs prieks un to atmaksāšanās periods ir visai ilgs. Tādēļ cilvēkiem ir rūpīgi jāaprēķina, kāds būs ieguvums no šiem paneļiem un cik ātri tie viņiem atmaksāsies.”
Profesors arī norāda, ka ar saules paneļiem saražotā “zaļā elektroenerģija” patiesībā nav nemaz tik “zaļa”.
“Cilvēki parasti neņem vērā to, kāda enerģija tiek patērēta un kādas siltumnīcas gāzes tiek saražotas, izgatavojot šo saules paneli. Tādēļ mazas kvadratūras saules paneļi nemaz nebūs “zaļa” enerģija, ja mēs ņemam vērā tos izmešus, kas rodas ražojot saules paneļus,” stāsta Edmunds Tamanis.
Neskatoties uz to, profesors uzskata, ka saules enerģijas ražošanas process tomēr būtu jāsekmē.
“Pasaulē tendences ir attīstīt alternatīvās enerģijas. Saules enerģijas iegūšana noteikti ir nepieciešama un atbalstāma, jo ir samērā viegli iegūstama, bet šeit ir jāstrādā pie efektīvāku un lētāku saules paneļu izgatavošanas,”
Enerģētikas uzņēmumu grupas “AJ Power” pārstāvis Mārtiņš Pudņiks norāda, ka Latgalē saules enerģijas izmantošanai vēl ir potenciāls.
“Lielākā izplatība saules paneļu realizēšanā ir tieši Vidzemes un Kurzemes reģionos. Taču arī Latgalē ir izstrādāti vairāki saules paneļu projekti. Visvairāk tieši Daugavpilī un Rēzeknē.”
Saules paneļu projekti ir īstenoti gan privātmājām un zemnieku saimniecībām, gan ražotņu ēkām.
“Puse no “AJ Power” saules paneļu projektiem tiek īstenoti juridisko personu segmentā, ar mērķi palielināt neatkarību no citiem enerģijas resursiem.”
Attiecībā uz OIK maksājumiem mājsaimniecībām, kurās elektroenerģiju ražo izmantojot saules paneļus, plānots, ka jau tuvākā pusgada – gada laikā tiks pārskatīta likumdošana un nosacījumi kļūs izdevīgāki.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X