Latvijā būtiski samazinās dabasgāzes patēriņš. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, šī gada 10 mēnešos valstī patērētās dabasgāzes apmērs samazinājies par 35,9% jeb vairāk nekā par trešdaļu. Patērētāji kļuvuši taupīgāki, siltina ēkas un gāzes vietā apkurei vairāk izmanto šķeldu. Kādi faktori ietekmē gāzes patēriņu?

Bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš vērtē, ka gāzes patēriņa samazināšanās ir laba ziņa Latvijas ekonomikai un tas nozīmē, ka esam iemācījušies gan taupīt, gan aizstāt gāzi ar citiem energoresursiem.

Taupīt dabasgāzi lika arī augstās cenas, kas gan ir ļoti svārstīgas. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas izpilddirektors Jānis Miķelsons skaidro, ka dabasgāzes cenas ietekmē arī līgumi, ko var noslēgt par fiksētu vai mainīgu cenu.

AS "Gaso" ir dabasgāzes sadales sistēmas operators. Uzņēmuma Tirgus darbības nodrošināšanas departamenta vadītājs Ainārs Meņģelsons vērtē – lai arī gāzi Latvijā piegādā astoņi tirgotāji, par konkurenci viņu starpā runāt nevar. Bet gāze, lai arī mazākā apjomā, joprojām saglabās savu vietu energoapgādē.

Bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš vērtē, ka gāzes patēriņš Latvijā samazināsies par apmēram 20%.

Pasaulē dabasgāzes vietā kā perspektīvu zaļās enerģijas veidu sāk izmantot arī biometānu, ko var pievienot jau esošai sašķidrinātās dabasgāzes infrastruktūrai.