Arī finanšu ministriem ir jāzina, kā rīkoties hibrīduzbrukuma laikā. Tā uzskata Somijas valdība, kas šomēnes uz pusgadu ir pārņēmusi Eiropas Savienības Padomes vadību. Tādēļ jau rudenī Eiropas Savienības (ES) valstu finanšu ministru sanāksmē Helsinkos notiks īpašās apmācības. Kādēļ tās ir nepieciešamas un kā tās notiks?

Dažādus hibrīdkara elementus mūsdienās izmanto visas autoritārās valstis. Par to ir cieši pārliecināti eksperti, kuri strādā Eiropas Izcilības centrā hibrīddraudu atspēkošanai. Šī starptautiskā organizācija jau vairākus gadus darbojas Somijas galvaspilsētā. Centra uzdevums ir palīdzēt dažādām valstīm izprast hibrīddraudu paveidus un apmainīties ar informāciju par to novēršanu.

Tādēļ arī turpmākā pusgada laikā, kamēr Somija vadīs Eiropas Savienība Padomes darbu, īpaša uzmanība tiks pievērsta dažādu valstu amatpersonu un politiķu izpratnes un reaģēšanas spēju stiprināšanai šajā jomā.

Somijas ārlietu ministrs Peka Hāvisto ir pārliecināts, ka mācības var dot būtisku pienesumu. Līdzīgās domās ir arī Somijas iekšlietu ministre Marija Ohisalo.

Ir paredzēts, ka hibrīddraudu apmācības izies ārlietu resora augstākā ranga darbinieki, kā arī iekšlietu un finanšu ministri no 28 bloka valstīm. Apmācības tiks balstītas uz kāda iedomāta notikuma scenāriju. Un dalībniekiem tiks piedāvāts mēģināt atrisināt konkrēto problēmu.

Somijas amatpersonas pagaidām nevēlās atklāt, kāds tieši būs apmācību scenārijs. Tomēr ir skaidrs, ka finanšu jomā noturība pret hibrīddraudiem ir īpaši būtiska. Arī Latvijā mēs esam redzējuši, ka pat mazākās anonīmās baumas vai viltus ziņas par kādas bankas stabilitāti var likt daudziem cilvēkiem skriet pie bankomāta, lai izņemtu naudu. Šādu baumu izplatīšana arī var būt hibrīduzbrukuma paveids ar mērķi vājināt iedzīvotāju uzticību finanšu sistēmai.

Ārlietu ministrs Hāvisto atzīst, ka hibrīduzbrukumi mēdz būt ļoti dažādi. Turklāt parasti vienlaikus tiek pielietoti vairāki elementi.

Savukārt Ohisalo piebilst, ka sociālo mediju vide ir ļoti pateicīga dažādiem hibrīduzbrukumiem, jo fotogrāfijas vai nezināmas izcelsmes paziņojumi ar aicinājumu neticēt nedz varas iestādēm, nedz medijiem, kā arī sazvērestības teorijas ātrā laikā var sasniegt plašu auditoriju.

Apmācību rezultātus plāno izvērtēt Eiropas Savienības valstu aizsardzības ministri. Somijas amatpersonas cer, ka tas ļaus pilnveidot sadarbību starp valstīm, kā arī palīdzēs ātrāk un labāk reaģēt īsto uzbrukumu laikā.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.