Latvijā top likumprojekts par fiziskās personas atbrīvošanu no parādsaistībām. Atšķirībā no jau esošā maksātnespējas procesa, tas paredzēts iedzīvotājiem, kas saņem minimālo algu un kuru parādsaistības ir no 2000 līdz 5000 eiro. Eksperti vērtē, ka Latvijā ir pat 40 000 tā dēvēto mazo parādnieku. Plānots, ka likumprojekts stāsies spēkā 2020. gada 1. janvārī.

Likumprojektu par Fiziskās personas atbrīvošanu no parādsaistībām izstrādā Tieslietu ministrija. Ministrijas valsts sekretāra vietniece Laila Medina skaidro, ka līdz šim maksātnespējas procesu varēja iziet personas, kuru kredītsaistības ir lielākas par 5000 eiro. Jaunais likumprojekts attieksies uz cilvēkiem ar zemiem ienākumiem, kuru kredītsaistības ir no 2000 līdz 5000 eiro.

Cik Latvijā ir fizisku personu, kam ir problēmas ar nelielu kredītu atdošanu? Latvijas Bankas ekonomists Andrejs Kurbatskis stāsta – pēc Latvijas Bankas kredītreģistra datiem, tādi ir vismaz 16000. Reģistrā gan ir dati tikai par banku un līzinga kompāniju parādniekiem.

Finanšu nozares asociācijas jurists Edgars Pastars stāsta – ja pieskaita nebanku jeb ātro kredītu parādniekus, problēmas ar 2000 līdz 5000 eiro lielu kredītsaistību izpildi ir apmēram 40000 iedzīvotāju. Arī citas pasaules valstis cilvēkiem ar zemiem ienākumiem piedāvā līdzīgus risinājumus parādu norakstīšanā. Pašam procesam jābūt vienkāršam un lētam.

Šobrīd likumprojekts par Fiziskās personas atbrīvošanu no parādsaistībām ir izsludināts valsts sekretāru sanāksmē. Tieslietu ministrijas pārstāve skaidro, ka jau rudenī tas nonāks valdībā. Likumprojektā vēl ir iespējamas izmaiņas, bet par galvenajiem principiem vienošanās esot panākta.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.