Lai gan šajā sezonā tūristu skaits nebūt netuvosies pirms pandēmijas apjomam, nozarē strādājošie nākotnē skatās cerīgi, sakot, ka pieaug individuālo tūristu skaits un arī kruīzu kuģi šajā vasarā Rīgā piestās biežāk nekā citus gadus. Tomēr izaicinājumi nozarei ir daudz – sākot no katastrofālā darba spēka trūkuma un beidzot ar nepieciešamību atjaunot grupu tūrisma apjomu, kas pēc Krievijas sāktā kara Ukrainā ievērojami saruka. Tas tūrisma nozarei nodrošina straujāku asinsriti nekā individuālie tūristi.

Šī gada pirmajā ceturksnī naktsmītnēs apkalpoto ārvalstu tūristu skaits sasniedzis apmēram 50% no tā apjoma kāds bija pirms pandēmijas, tā liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas prezidents Ēriks Lingebērziņš pauž, ka tad būs iespējams novērtēt indikācijas un sniegt prognozes par šo gadu kopumā. Tomēr būtiskas izmaiņas tūristu struktūrā viņš nesagaida.

Šajā vasaras sezonā uz Latviju vairāk brauks individuālie tūristi, nevis lielās ceļotāju grupas. Tur esot sarežģītāka situācija, jo pēc Krievijas sāktā kara Ukrainā daudzas grupu rezervācijas tika atteiktas. Pozitīva ziņa šai vasarai – Rīgā plāno piestāt vairāk nekā 100 kruīza kuģu.

Lingebērziņš izceļ pozitīvo, sakot, ka kruīzu kuģu esamība un tūristu skaits pilsētā iedveš zināmu dzīvību un palīdz tūrisma nozares asinsritei cirkulēt raitāk, bet ne pilnībā.

Lai atkoptos no pandēmijas un tūrismā sasniegtu 2019. gada līmeni, kas sniedz lielu pienesumu viesnīcu un restorānu nozarei būs nepieciešami vismaz trīs gadi. Pie nosacījuma, ka Ukrainā beigsies karš. Šādu prognozi pauž Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Jānis Naglis, sakot, ka šīs vasaras tūrisma sezonā nozare sagaida mazākus ienākumus, bet vairāk viesu, kas nakšņo.

Tomēr nozarei ir ne mazums izaicinājumu. Viens no lielākajiem – nepietiekams darba spēks.

Otrs izaicinājums ir pakalpojumu kvalitāte. Ja viesmīlībā strādājošiem cilvēkiem iemaņas nav trenētas divus gadus, tad ir lielas grūtības nodrošināt kvalitatīvu pakalpojumu. Tas savukārt negatīvi atspēlēsies nākotnē.

Restorānu biedrības prezidents Jānis Jenzis izteic cerību, ka šī tūrisma sezona būs labāka nekā iepriekšējā.

Tomēr jāņem vērā, ka konkurence par Eiropas tūristiem Baltijas valstu vidū ir liela, līdz ar to uzņēmēji novērtē katru nopietnu soli tūrisma mārketinga virzienā.