No 1. jūlija muitas deklarācija būs jāaizpilda par visiem sūtījumiem, kas Eiropas Savienībā nonāks no 3.pasaules valstīm. Līdz šim bija jāmuito sūtījumi, kuru vērtība pārsniedza 22 eiro, bet no vasaras vidus pievienotās vērtības nodoklis būs jāmaksā no pirmā centa. Ja sūtījuma vērtība pārsniegs 150 eiro, būs jāmaksā gan PVN, gan muitas nodoklis. Jaunie noteikumi tiks ieviesti visās Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Muitas pārvaldes Muitošanas metodikas daļas vadītāja Irēna Knoka skaidro – ieviešot muitas deklarācijas visiem sūtījumiem no 3. pasaules valstīm, Eiropas Savienība vēlas pasargāt savu tirgu no lētajām Ķīnas precēm. Tās tiek ievestas milzīgos apjomos un rada negodīgu konkurenci Eiropas tirgotājiem.  

Ja tirgotāji iepērk preces, viņi maksā visus nodokļus jau no pirmā centa – gan muitas nodokli, gan PVN. Līdz ar to viņi tiek nostādīti tādā sliktākā pozīcijā, jo ir taču tik ērti iegādāties lētas preces 3. valstīs un nemaksāt nodokli, jo tas ir likumdošanā paredzēts. Patiesībā galvenais ierobežojums ir nevis nodokļa samaksāšana, jo, ja preces vērtība ir niecīga, arī PVN 21% nav tik liels. Galvenais, ka jākārto muitas formalitātes, un tas rada papildus apgrūtinājumus.

Latvijas Pasta valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns stāsta, ka lielākās bažas rada fakts, ka pēc 1. jūlija strauji pieaugs sūtījumu skaits, kas būs jādeklarē.

Sūtījumu skaits šobrīd ir 11 000 mēnesī. Lielākās bažas ir par to, kas mūs sagaida. Mēs domājam, ka tie būs ap 25 000 sūtījumu dienā. Pārsvarā tā ir Āzija un Ķīna, sākot ar AliExpress un citām platformām. Tas attieksies arī uz Lielbritāniju vai ASV. Lauvas tiesa no šiem sūtījumiem būs zemas vērtības sūtījumi – dolārs, pāris dolāri. Nodokļu ziņā ietekme uz cenu nebūs tik liela, jo sūtījumu vērtība ir neliela, bet galvenā problēma būs papildus darbības, kas jāveic, lai šo procesu izietu. Mainīsies arī datu apmaiņas kārtība starp trešajām valstīm un saņēmējvalsti, lai datus varētu nodot muitai elektronisko datu apstrādei. Iepērkoties, noteikti norādiet savu telefona numuru, lai ar jums varētu pēc iespējas ātrāk sazināties par atmuitošanas iespējām.

Omniva pakomātu vadītāja  –Beāte Krauze -Čebotare stāsta, ka uzņēmums pārsvarā piegādā sūtījumus no Eiropas, bet caur internetveikalu AliExpress daudzas preces nāk no Ķīnas. Uzņēmums gatavojas pieņemt papildus darbiniekus, kas konsultēs klientus par muitas deklarācijām.

Mēs pieņemsim papildus cilvēkus, kas varēs sniegt konsultācijas pa telefonu, kā izpildīt muitas deklarāciju, jo tikai pēc muitas deklarācijas iesniegšanas klients varēs saņemt savu sūtījumu. Ja, teiksim, mēneša laikā šie sūtījumi netiks atmuitoti, tad mēs sūtīsim tos atpakaļ pārdevējam. Ja precei būs maza vērtība, cilvēkam būs papildus jāmaksā par atmuitošanu un PVN. Iespējams, daļa no precēm paliks neizņemtas un būs jāsūta atpakaļ uz Ķīnu. Tas, protams, sarežģīs un par pāris dienām pagarinās piegādes procesu.

Iedzīvotāji muitas deklarācijas jau šobrīd var aizpildīt VID Elektroniskās deklarēšanās sistēmā. Turpina Muitas pārvaldes Muitošanas metodikas daļas vadītāja Irēna Knoka.

Precēm, kurām būs tikai PVN, ir izstrādāta vienkāršota muitas deklarācijas forma, kas varētu atvieglot muitas formalitāšu kārtošanu. Vēl PVN likumdošanā ir izveidota īpaša shēma, importa vienas pieturas aģentūra. Trešo valstu platformas vai internetveikali var reģistrēties ES un varēs PVN iekļaut jau preces vērtībā un pārskaitīt šo nodokli Eiropas attiecīgās dalībvalsts budžetā. Šādus sūtījumu varēs atmuitot uzreiz, un klienti tos saņems, neiesaistoties muitas formalitāšu kārtošanā. Tur, kur šī shēma netiks izmantota, katram būs iespēja izvēlēties – deklarēt pašam vai arī lūgt muitas deklarāciju noformēt Latvijas pastam vai Eksprespastam, bet tas, protams, būs maksas pakalpojums.Top of Form

Skaidrs ir viens – pēc 1. jūlija preces no 3. pasaules valstīm kļūs dārgākas, un patērētājiem neērtības sagādās arī muitas deklarāciju aizpildīšana. Tā ir laba ziņa tirgotājiem -  iedzīvotāji biežāk varētu pirkt Eiropā ražotas preces.