Pēc dažiem mēnešiem sāksies pavasara lauku darbi, tāpēc aktuāls kļūst jautājums par tehnikas pakalpojumu cenām. Informāciju par 47 dažādu tehnisko pakalpojumu cenām apkopo novadu lauku attīstības konsultanti. Pērn visaugstākās pakalpojumu cenas bija Zemgalē, zemākās - Vidzemē un Kurzemē.

Latvijas lauksaimniecības un izglītības konsultāciju centra ekonomikas nodaļas vadītāja Santa Pāvila stāsta, ka tehnikas pakalpojumu cenas aprēķina, saskaitot degvielas, darbaspēka un pamatlīdzekļu nolietojuma izmaksas. Pakalpojumu cenas ir diezgan stabilas, pēdējos gados nedaudz palielinās, jo aug degvielas cena. Pērn par 21,6% samazinājās šķeldošanas pakalpojuma cena, bet lielākais cenu kāpums – par 15,9% bija zemes šķīvošanai.

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) piena grupas vadītājs Guntis Gūtmanis vērtē, ka lauksaimniecības tehnikas cenu apkopojums ļauj saprast, cik zemniekiem būs jāmaksā par ārpakalpojumiem.

Lauksaimniecības Statūtsabiedrību asociācijas izpilddirektors Kaspars Melnis strādā Rēzeknes novadā, kur SIA „Sprūževa” apsaimnieko 2000 ha zemes un audzē 950 govis. Pašiem ir visa nepieciešamā tehnika, vienīgais ārpakalpojums ir mēslu izvešana. Šādu pakalpojumu Latgalē nepiedāvā, to dara uzņēmumi, kas atrodas Rīgā vai Jelgavā. Galvenais ieguvums – pakalpojuma sniedzējs mēslus izved piecās dienās, pašiem tas prasītu vismaz mēnesi.

Kāpēc tehnikas pakalpojumu cenas visaugstākās ir Zemgalē? LOSP piena grupas vadītājs Guntis Gūtmanis skaidro – kur lielāka ekonomiskā aktivitāte, tur arī augstākas cenas.

Tehnisko pakalpojumu cenu apkopojumu izmanto gan lauksaimnieki un pakalpojumu sniedzēji, gan arī Zemkopības ministrija dažādu kompensāciju aprēķināšanai.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.