Latgales plānošanas reģiona pērnā gada konkursa ’’Latgales reģiona uzņēmēju gada balva” nominācijas “Gada amatnieks” laureāts un arī Daugavpils novada konkursa „Saimnieks” radošākā amatnieka titula ieguvējs Valdis Grebežs ir individuālais komersants. Valdis Grebežs ir amatu meistars keramikā, bet darbojas vēl ar daudziem citiem materiāliem, piedalās izstādēs un jau vairākus gadus nodarbojas arī ar tūrisma biznesu.
Valdis Grebežs ir vairāk pazīstams kā amatu meistars keramikā, taču ar gadiem materiālu, ar ko strādāt kļuvis ar vien vairāk un vairāk.
“Esmu keramiķis, kurš strādā sīkplastikā ar telpiskā keramikas panno izveidi, laikam tāds esmu vienīgais, kurš netaisa podus. Taču tagad profesionāli strādāju ar koku, izgudroju kā dārza skulptūras var veidot no gāzbetona, darbojos arī ar klūgām, akmeņiem. Sanāk tā, ka es sevi vairāk jau uztveru kā mūsdienīgo amatnieku.”
Kāda ir Valda Grebeža atzinības un veiksmes formula, spējot savienot amatniecību un biznesu, atbilde meklējama izaicinājumā un savas nišas meklējumā, saka pats amatnieks.
“Kādreiz amatniecība bija vienkārši hobijs, taču, ja nodarboties profesionāli, gribas, lai tas līmenis ir ne tikai profesionālajā ziņā, bet arī uzņēmējdarbības variantā. Tāpēc amatniecība tika apvienota ar uzņēmējdarbību, un tas jau ir cits līmenis, cits izaicinājums un citas prasības.
Tirgū ir citi noteikumi, tie diktē- vai mainīt produkciju vai domāt pie kvalitātes vai mārketinga. Tas viens otram palīdz. Biznesam svarīgi ir arī atrast savu nišu. Tirgū ir arī konkurence, lai iet tālāk, vajag atkal meklēt jaunas nišas, paplašināties vai celt profesionālo savu līmeni, un meklējot nišu pēc nišas, var arī paplašināt savu piedāvājumu klāstu.”
Valdis Grebežs ir individuālais komersants “Keramika VG”, Daugavpils novadā Višķos viņam ir sava darbnīca, tā ir arī vieta, kur likti pamati tūrisma biznesam, amatniecība un tūrisms sader kā cimds ar roku.
“Katru gadu pieprasījums mainās, kādreiz bija tikai izstrādājumu pārdošana, bet kad viss attīstās, jāmainās, un pirms gadiem 10 sāku domāt par tūrisma biznesu. Tā ir nozare, kas strauji attīstās un diktē savus noteikumus, tāpēc bija vajadzīga vieta, kur strādāt un prece, ko piedāvāt. Tagad es uz gadatirgiem vairs vispār nebraucu. Tagad klients pats atbrauc un izpērk to, kas saražots. Un tagad es pārdotu emocijas, un tās atkal ir jaunas mūsdienīgas tendences.”
Viss virzās uz to, ka arī ar amatniecību, protams, kopā ar tūrismu, varēs arī izdzīvot, ieņēmumi arī šobrīd ir, tomēr bez pamatdarba pagaidām tas ir sarežģīti, atklāj Latgales gada uzņēmējdarbības balvas kā gada amatnieks ieguvējs Valdis Grebežs, kurš ik dienā ir Špoģu mūzikas un mākslas skolas direktora vietnieks mācību darbā un vizuāli plastiskās mākslas skolotājs.
“Kā individuālais komersants, es maksāju nodokļus, ienākumu nodoklis – 22 procenti gadā no peļņas, jau gadus divus arī nedaudz atskaitu naudiņu, lai pelnītu sev pensiju, lai arī ir pamatdarbs, tomēr vienalga tie ir 5 procenti no apgrozījuma katru kvartālu. Ir arī dažādi Eiropas projekti, tāpēc apgrozījums ar katru gadu pieaug, pērn tie bija 15 tūkstoši. Tas ir jūtami, tomēr pilnīgi strādāt kā amatnieks bez pamatdarba uz doto brīdi es nevarētu.”
Amatniecība, kā viens no biznesa veidiem var un arī varētu attīstīties, pārliecināts Valdis Grebežs. Svarīgākais spējā attīstīties un just atdevi no darītā.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X