Aizvadītajā gadā Valsts ieņēmumu dienests nāca klajā ar jaunu iniciatīvu - aicinājumu iedzīvotājiem piedalīties čeku loterijā ar domu, ka pasākums palīdzēs stiprināt nodokļu maksāšanas kultūru, sekmēs uzņēmumu izpratni par vajadzību deklarēt nodokļu saistības. Latgalē aptaujātie iedzīvotāji un uzņēmēji šādu Valsts ieņēmumu dienesta akciju vērtē  dažādi. Savukārt, VID uzskata, ka čeku loterija tās pirmajā darbības pusgadā ir attaisnojusies.

Ludzas un Rēzeknes ielās uzrunātajiem cilvēkiem domas par dalību čeku  loterijā un tās lietderību atšķiras.

”Piedalos regulāri. Iesniedzu čekus un kvītis. Arī biļetes. Tas nav nemaz tik sarežģīti, bet uz čekiem tie reģistrācijas numuri ir diezgan smalki sarakstīti, nulles jāskaita un jāmeklē arī kases aparāta numurs, kas katru reizi ir atzīmēts savādāk. Arī dokumenta numuram  katrā čekā ir cita vieta. Tikai tādas problēmas.”

Man šķiet, ka šāda akcija  ir diezgan svarīga. Cilvēki, pirmkārt, kontrolē savus izdevumus. Pēc tam varbūt šāda akcija padarīs godīgākus uzņēmējus, un tie maksās nodokļus. Dažreiz tas tomēr šķiet smieklīgi un rada pārdomas par to vai var ticēt  VID? Varbūt tās loterijas tur nemaz nav, jo pati piedaloties čelu loterijā no tās sākuma neko neesmu vinnējusi. Neesmu dzirdējusi, ka laimests būtu ticis arī kādam no paziņām.  Varbūt VID savāc informāciju, bet ,cilvēki, iespējams,  neko nesaņem.”

Pagājušā gada sešos mēnešos čeku loterijā piedalījās daudzi iedzīvotāji, kopumā iesniedzot 9,2 miljonus čeku. Tomēr liela daļa Latgalē aptaujāto iedzīvotāju šajā Valsts ieņēmuma dienesta loterijā nav iesaistījušies.

Daudzi aptaujātie uzskata, ka VID būtu nopietnāk jāpievēršas ēnu ekonomikas apkarošanai.

“Es uzskatu, ka tās ir pilnīgas muļķība. Es domāju, ka veikalos nav tādu šmaucēju. Ir vietas, kur ir lielākas šmaukšanas, nevis veikalos.”

“Vai tas ir pasākums, lai apkarotu nodokļu nemaksātājus? Es teikšu tā, kur frizētavā dod kvītiņas? Nekur nedod. Vai  VID darbinieki nestaigā pa frizētavām un nezina? Lai skatās labāk tā. Pēc tam tās  spēļu zāles. Pie mums Rēzeknē viens  cilvēks ir noformēts, pārējie apsargi nav noformēti . Tā pie mums darās. Un, kad šitādus neskatās, ko tur runāt par čeku loteriju.”

Kādā ēdināšanas iestādē Rēzeknē aptaujātais darbinieks Jānis atklāj, ka čeki jau tiekot doti visiem pircējiem, un pēdējā laikā ir pieaudzis to cilvēku skaits, kuri čeku paņem sev, nevis atstāj pie kases. 

Savukārt Degvielas uzpildes stacijā pārdevēja atzīst, ka pēdējā pusgada laikā nav novērojusi īpašu pieprasījumu pēc čekiem. Ja pircējs čeku atstāj pie kases, tad tas nonāk papīrgrozā un uz dienas beigām tas ir gandrīz pilns.

Analizējot sabiedrības aktivitāti, iesaistoties čeku loterijā, Valsts ieņēmumu dienests secinājis, ka ļoti liela aktivitāte bija pērnā gada jūlijā un augustā, bet tagad dalībnieku skaits ir stabilizējies un veido apmēram 75 tūkstošus katru mēnesi. Līdz ar to iedzīvotāju iesaiste čeku loterijā patlaban varētu būt augstāka.

Kā atklāj VID Nodokļu administrēšanas risku vadības daļas vadītāja Natālija Fiļipoviča,

galvenais čeku loterijas mērķis – motivēt cilvēkus pieprasīt čekus pie pakalpojumu sniedzējiem un tirgotājiem, ir sasniegts, bet analizējot čeku loterijas datus,  visvairāk neatbilstību   ir konstatēts  mazumtirdzniecībā un sabiedriskajā ēdināšanā.

“Galvenokārt pie mums nonākusi informācija par kases aparātiem, kas ir vai nu noņemti no uzskaites, bet tiek ekspluatēti, vai nu tie neatbilst tehniskajām prasībām. Nonāk arī informācija , kas ļauj konstatēt, ka uzņēmumi  deklarē mazāku darījumu vērtību, nekā izriet no klientu iesniegtiem čekiem. Bija arī 2-3 gadījumi tādi, kad  uzņēmumam bija apturēta saimnieciskā darbība vienā gadījumā pat pusotru gadu, un  viņš turpināja darboties un izsniegt čekus klientiem.”  

No pagājušā gada jūlija līdz decembrim čeku loterijā  iedzīvotājiem izmaksātais balvu fonds ir 138 800 eiro. Turpina Natālija Fiļipoviča.

“Balvu fonds ir atpircies, bet mēs šogad gaidām daudz lielākus nodokļu ieņēmumus, jo mēs gaidām, ka uzņēmumi sāks slēgt gada rezultātus un arī saimnieciskās darbības veicēji sāks deklarēt savas nodokļu saistības. Līdz ar to, mums ir visas cerības, ka šī papildus iegūtā summa palielināsies.”  

VID veiktie nodokļu administrēšanas pasākumu rezultāti liecina, ka pateicoties čeku loterijai, 126 nodokļu maksātāji iesniedza precizētas deklarācijas. Tāpat VID iekasēja papildus nodokļu ieņēmumus 372 000 eiro apmērā.  VID Tematiskajās pārbaudēs  tikuši piemēroti naudas sodi gandrīz par  19,5 tūkstošiem  eiro.