Katru gadu pētījumu par ēnu ekonomikas apjomu Baltijā veic Rīgas ekonomikas augstskolas pētnieki. Pēc viņu aplēsēm, ēnu ekonomika Latvijā 2020. gadā palielinājās par 1,6%, sasniedzot 25,5% no iekšzemes kopprodukta un tas ir augstākais ēnu ekonomikas rādītājs kopš 2011. gada. Nozīmīgākā ēnu ekonomikas sastāvdaļa arī pērn bija aplokšņu algas, kas sasniedza 46,9% no kopējā ēnu ekonomikas apjoma. Vai grozījumi Krimināllikumā un bargāki sodi par aplokšņu algu izmaksu samazinās aplokšņu algu apjomu?
Šī gada martā tika pieņemti grozījumi Krimināllikumā, kas paredz – ja darba devējs aplokšņu algu uzņēmumā veicis lielā apmērā, kas pārsniedz 10 mēnešalgas jeb 5000 eiro, tad viņam var piemērot kriminālatbildību. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) apkopotā informācija liecina, ka šobrīd lietvedībā par aplokšņu algu maksāšanu ir 37 kriminālprocesi, šogad kriminālvajāšanai nosūtīti 13 kriminālprocesi. VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš stāsta, kurās nozarēs visvairāk tiek atklāta aplokšņu algu izmaksa.
Latvijas Bankas ekonomists Kārlis Vilerts stāsta, ka pirms pandēmijas aplokšņu algas sastādīja 12% no oficiālās neto algas un tas nozīmē, ka no katriem 8 oficiāli saņemtajiem eiro viens tika saņemts aploksnē.
VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš gan uzsver, ka grēko arī lieli uzņēmumi. Viņš gan nenosauc konkrēto skaistumkopšanas uzņēmumu, bet publiski jau izskanēja, ka aplokšņu algas maksātas uzņēmumā „Kolonna”.
LDDK finanšu un nodokļu eksperts Jānis Hermanis stāsta, ka darba devēji cenšas samazināt ēnu ekonomiku, atsevišķās nozarēs slēdzot ģenerālvienošanos, bet, pēc viņa domām, šobrīd ir vairāki riska faktori, kuru ietekmē var ne tikai palielināties aplokšņu algu maksāšana, bet arī nelegālā nodarbinātība.
Pandēmijas laiks parādīja, ka aplokšņu algu saņēmēji saņēma mazākus pabalstus nekā tie, par kuriem darba devējs nodokļus maksājis godprātīgi. Tas pats attiecas arī uz citām sociālām garantijām, tai skaitā bezdarbnieku un slimības pabalstiem, kuru apmērs atkarīgs no nomaksātajiem nodokļiem.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X