Sausums visvairāk ietekmējis dārzeņu audzētājus Kurzemes piekrastē, taču kopumā pašmāju izaudzēto dārzeņu tirgū visticamāk netrūks, spriež nozares eksperti. Atsevišķās vietās ir vērojama kaitēkļu ietekme, turklāt laika apstākļi Latvijā ir bijuši nevienmērīgi. Vietām lietus ir lijis un dārzeņiem augšanas periodā lietus ir pieticis, citviet vērojams liels sausuma periods. Kāda šobrīd ir situācija Kurzemes pusē?

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) dārzkopības eksperts Māris Narvils spriež, ka šobrīd kopumā situācija ir stabila un vietām dārzeņi izauguši labāk nekā pagājušā gada. Ja vietām var runāt par kvalitātes samazināšanos dēļ laika apstākļiem un kaitēkļiem, tad kvantitātes ziņā dārzeņu netrūks.

„Latvijas dārznieks” valdes priekšsēdētājs Jānis Bērziņš skaidro, ka, salīdzinot ar diviem iepriekšējiem gadiem, šogad kopumā situācija ir labvēlīgāka, taču ir nianses, kas raksturīgas tieši šai sezonai.

Zemnieku saimniecības „Kalmes ” īpašnieks Vilnis Mačiņš saimnieko Nīcas novada Jūrmalciemā, kur tāds kārtīgs lietus nemaz neesot bijis. Agrā raža izaugusi laba, bet vēlo ražu sausums ietekmē būtiski.

Zemnieks stāsta, ka vēl situācija var mainīties un septembrī vēlā raža turpinās augt, taču esot pilnīgi skaidrs, ka nākotnē nevarēs iztikt bez laistīšanas sistēmām, tāpēc par to tiek domāts jau tagad.

Par attīstības jautājumiem, kas skars lauksaimniekus nākotnē, runā arī „Latvijas dārznieks” valdes priekšsēdētājs Jānis Bērziņš.

Jānis Bērziņš uzsver, ka nākotnē dārzeņu audzētājiem ir nopietnāk jādomā par kooperēšanās iespējām un sadarbību. PVN likmes samazināšana ir ietekmējusi pašmāju dārzeņu cenu labvēlīgi, taču šobrīd atklāts paliek jautājums, kā situāciju ietekmēs lielveikalu ķēdes „Lidl” ienākšana Latvija.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.