Zemeņu laiks - tā mēdzam saukt brīdi, kad tirgū blakus poļu un grieķu zemenēm savu vietu ieņem arī Latvijā audzētās zemenes. Šogad zemeņu laiks sācies agrāk nekā citus gadus. Cik lielās platībās zemenes Latvijā audzējam un cik liela ir konkurence starp Latvijas un ārvalstu audzētājiem?

Vilnis Zalbahs Aizkraukles pagastā zemenes audzē jau 20 gadus. Sācis audzēt, lai atbalstītu meitas studijas, tagad peļņa par zemenēm ir labs papildinājums pensijai. Zemeņu lauki 0,7 ha platībā atrodas Rīgas-Daugavpils šosejas malā, un sezonas laikā viņš ar ģimenes un radu palīdzību novāc ap divām tonnām ogu. Pirmās salasītas 19. maijā, bet pirms Jāņiem jau nolasīs pēdējās zemenes.

Pēc Lauku atbalsta dienesta platību maksājumu datiem, Latvijā zemenes šobrīd audzē 505 ha. Iespējams, ka šis cipars ir lielāks, jo ne visi platības deklarē, īpaši mazie saimnieki. Lielākais zemeņu audzētājs Kurzemē – „Migl dārzu” īpašnieks Ilmārs Gulbis zemenes audzē 9 ha. Pērn bija 10 ha, bet hektāru apēda maijvaboļu kāpuri. Zemeņu biznesu saimnieks raksturo ar vārdiem – tas ir kā amerikāņu kalniņos, te augšā, te lejā. Ilmārs Gulbis uzskata, ka valsts institūcijām vairāk vajag aizsargāt vietējos zemeņu audzētājus.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) eksperte Diāna Akopova stāsta, ka dienestam sezonas tirgotāji jāpārbauda reizi sezonā – pārbauda dokumentus, kuros uzrādīts preces nosaukums, šķira un izcelsmes valsts, vērtē ogu kvalitāti un higiēnas prasības. PVD arī izskata saņemtās sūdzības. Šogad iesniegtas 10, no tām septiņas par zemeņu kvalitāti, trīs – par izcelsmes valsti.

Latvijas Augļkopju asociācijas valdes priekšsēdētāja Māra Rudzāte vērtē, ka zemeņu audzēšana ir grūts bizness, jo lieli konkurenti ir zemeņu audzētāji Polijā un citās dienvidu zemēs, un, jo ievesto zemeņu vairāk, jo zemāka cena arī Latvijā audzētām zemenēm.

Latvijas zemnieki pret importa ogu diktātu tirgos cīnās, savas ogas pārdodot uz vietas saimniecībās. Cena ir augstāka, bet ogas kvalitatīvākas. Ja sezonas sākumā agrās Latvijā audzētās zemenes maksāja ap 20 eiro kilogramā, tagad cena nokritusi līdz 3, 4 eiro par kilogramu.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.