Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pat drauga aiziešana viņsaulē pēc legālo narkotiku lietošanas, palicējus neattur no spaisa dūma uzvilkšanas. Kā pamanīt, ka bērns uzkāpis uz atkarību takas un vai iespējams atturēt no vēlmes pat pamēģināt? Par šo tematu uzklausīsim gan psihologu sacīto, gan arī pašu jauniešu uzskatus par iespējamajām alternatīvām atkarību izraisošo vielu lietošanai.

Studijā psiholoģe un narkoloģe Inga Dreimane, Ghetto Games dibinātājs un idejas autors Raimonds Elbakjans un Latvijas Universitātes Atturības un Veselības izglītības veicināšanas biedrības pārstāve Laura Keiša.

Legālās narkotikas ir absurds jēdziens, ir legālās narkotiskās vielas. Narkotikas ir nelegālas. Tas cilvēkus mulsina.

Veicot reidus atklājas, ka ne jau tikai bērni lieto, ļoti aktīvi šīs vielas iegādājas un ar tām apreibinās pieauguši cilvēki. Vecākiem jādomā, kā motivēt savu bērnu aizrauties ar citām lietām.

Lielākā problēma, ka daudzi jaunieši neaizdomājās par sekām. Tad vecākiem ir jāuzdod sev jautājums, ko es esmu darījis, lai mans bērns izdarītu adekvātu izvēli, pareizo izvēli. Bērnam jāļauj saskarties ar sekām bērnībā – sasmērēties parkā piecu gadu vecumā, ja to neļauj, viņš 15 gadu vecumā nezinās, ko nozīmē sajust sekas savai rīcībai.

Kas nosaka to, vai pamēģinās? Mums ir daudz iespēju. Cilvēks veido savu ideālo "es". Nav pieejamas normālas vērtības. Apkārtēja vide daudz nosaka to, kāpēc bērns, jaunietis izvēlas pamēģināt. Internets, televīzija iespaido un rodas tieksme pamēģināt. Reizēm no ārpuses pārcenšas jaunieti uztaisīt pēc iespējas labāku un motivēt pārāk daudz. Tas samulsina.