Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pierādīts, ka bērnu autosēdeklīšu lietošana var samazināt bērnu bojāejas risku par 71 % zīdaiņiem un par 54% bērniem vecumā no viena līdz četriem gadiem. Vai vecāki zina bērnu drošas pārvadāšanas automašīnās noteikumus un kāda atbildība ir tiem vecākiem, kas to neievēro, Ģimenes studijā analizē  "Muki.lv" vadītāja Iveta Straume, satiksmes drošības žurnālists Pauls Timrots un Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics.

Runājam arī par to, ko nozīmē droši pārvadāt bērnu automašīnā karstā laikā.

Diemžēl jūnijā ceļu satiksmes negadījumā gāja bojā zīdainis, jo bērns mašīnā atradies ratu kulbā, kas nebija piesprādzēta. Katru gadu ceļu satiksmes negadījumos Latvijā bojā iet vairāki bērni.

Latvijā nav skaidri norādīts, ka bērnu nedrīkst pārvadāt ratu kulbā mašīnā, daudzās valstīs tas nav atļauts, jo tas nav droši, skaidro Iveta Straume. Viņa atzīst, ka savu bērnu tā nevestu.

Viņa arī atzīst, ka Latvijā, runājot par bērnu drošību automašīnā, arvien runājam par to, ka bērnu vispār vajag piesprādzēt, nevis, kā pareizi piesprādzēt. 

"Pamēģiniet aizvest zupu vaļējā katliņa. Nevedīsi, izšļakstīsies, bremzējot apliesi bikses. Nevedīsi. Bet bērnu atstāt kulbiņā ienāk prātā. Vajag skatīties uz bērnu kā uz karstu zupu," uzskata Pauls Timrots.

Viņš arī bilst, ka pirmā kļūda jau ir brauciens mājās no dzemdību nama, vecākiem ir citas domas, ne kā vedīs bērnu mājās.

Arī Iveta Straume tam piekrīt, atzīstot, ja bērns ir nepareizi piesprādzēts, strauji bremzējot ir no krēsla ārā - tas nozīmē, ka krēsls var būt drošs, bet ja bērns ir nepareizi piesprādzēts, viņš lido pa salonu.

Andis Rinkevics min pozitīvu tendenci šajā sakarā, ka dzemdību iestādes cenšas pārliecināties, vai jaunajiem vecākiem ir autosēdeklītis bērna drošai pārvadāšanai.

Kāda klausītāja norāda, ka Rīgas Dzemdību nams piedāvā aizņemties krēsliņu, lai ceļš uz mājām būtu drošs.