Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Dati liecina, ka šobrīd katrai sestajai meitenei Latvijā nav brīvi pieejamas vajadzīgās higiēnas preces, kas noved pie skolas kavējumiem un citām sociāla rakstura problēmām. Raidījumā Ģimenes studija diskutējam par to, kāpēc veidojas šāda situācija, kādi ir šīs problēmas iespējamie risinājumi un kāda informācija par savu ķermeni un tā norisēm būtu vitāli svarīga katrai pusaudzei un jaunai sievietei.

Latvijas Sarkanais krusts kopā ar higiēnas preču ražotāju “Always” veicis aptauju par higiēnas preču pieejamību meitenēm. Latvijas Sarkanā krusta projektu vadītāja Aija Strazda skaidro, ka meitenēm, īpaši lauku reģionos, kur vienā ģimenē ir vairākas meitenes un arī mamma, kurām nepieciešamas higiēnas preces, visiem nepietiek. Ģimenēm nav tik daudz līdzekļu, lai iegādātos šīs higiēnas preces, kas ir arī salīdzinoši dārgas.

Lai arī kopumā šī nav plaša aptauja, to, ka problēma ar higiēnas preču pieejamību ir aktuāla, atzīst arī ginekoloģe Anna Krumpāne un organizācijas „Papardes zieds” vadītāja Iveta Ķelle.

"Es savā praksē redzu, ka Latgale tiešām meitenes vairāk cieš. Ja ģimenē ir 3-4 meitenes un vēl jauna mamma, lauku iedzīvotājiem ir zemas algas. Tad meitenes vai nu neiet uz skolu, kautrējas par to runāt. Viņas mazāk kaut kur var iziet, mazāk kaut kur var piedalīties," skaidro Anna Krumpāne.

Viņa uzteic akciju, kuras laikā tiek vākti ziedojumi higiēnas preču iegādei meitenēm, kuras to nevar atļauties, tāpat viņa norāda, ka liela nozīme ir mammām, kā audzina meitenes. Lai nerastos lieks satraukums un mazvērtības komplekss, kad sākas mēnešreizes.

"Ja meitenei 11-12 gadu vecumā sākas mēnešreizes un viņa par to neko nezina, viņai var rasties mazvērtības komplekss uz mūžu un tas ir svarīgi," skaidro ārste.

Iveta Ķelle arī norāda, ka nabadzīgās ģimenēs vai ģimenēs, kur daudz meiteņu vai sieviešu, tā ir problēma, tāpat kā problēma ir kontracepcijas pieejamība.

"Te mēs nonākam līdz jēdzienam seksuālā reproduktīvā veselība un kas nodrošina, lai tā būtu laba. Viens ir pieejamība, vai tā būtu kontracepcija vai higiēnas preces, otrs būs pakalpojumu pieejamība, kas arī būs sarežģīta, trešais, kas Latvijā arī ir problēma, tā ir izglītība," uzskata Iveta Ķelle.

Viņa arī norāda, ka daudzās ģimenēs par sievietes higiēnu mammas ar meitām runā maz vai nerunā. Daudzās ģimenēs tā ir tabu tēma.

Anna Krumpāne vērtē, ka arī ar zēniem ir jārunā par šo tēmu, lai nepaceltu meiteni, kas ar nav sagatavota tam, ka viņas ķermenī sākas pārmaiņas.