Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pandēmijas zīdaiņi - kā dažādi ierobežojumi ietekmējuši šajā gadā dzimušos un viņu vecākus?

Pediatre, neonataloģe Jūrmalas slimnīcā Dina Krūze raidījumā Ģimenes studija atzīst, ka gads nav bijis viegls, Viņa norāda, ka šobrīd Jūrmalas slimnīcā ir atļautas ģimenes dzemdības, kur ar mammu kopā var būt partneris, izņēmuma gadījumā arī mamma. Mammai iestājoties veic Covid-19 eksprestestu, tētis iestājas ar 48 stundu Covid negatīvu testu.

"Grūtāk bija tīri psiholoģiskā mammas dzemdību pieredze," vērtē Dina Krūze. "Šobrīd tēvi dzemdību nodaļā ir daudz mazāk. Mammas ir apradušas ar šo situāciju, varbūt vairāk uzticas personālam. Dzemdību process nav mainījies, veselības ziņā nevar teikt, ka jaundzimušajiem ir izmaiņas."

Dūla Inga Babure uzskata, ka nevar salīdzināt šī brīža sagatavotos vecākus ar situāciju pirms gada, kad tika pieņemti pirmie ierobežojumi. Situācija kļuvusi pieņemošāka, vecāki, iespējams, samierinājušies ar notiekošo

"Dzemdības nemainās, mainās mūsu attieksme. Vecāki, kuri gatavojas dzemdībām kopā ar dūlu, ir citādi. Viņi zina atbildību par dzemdībām," vērtē Inga Babure. "(..) Mammas, kuras nav līdz galam gatavas būt par mammu un dzemdēt, vainu vēlas uzvelt vecmātēm. (..)

Gatavojoties dzemdībām uzsvars ir uz to, ka vairs nav paļaušanās uz ģimeni, pāri, uz dūlu, citu atbalsta personu, bet sievietei pašai jātiek galā, jājūt savs ķermenis, kā bērniņš iet caur ķermeni, lai piedzimtu. Jo sieviete vairāk gatava savai atbildībai, pārmaiņai no sievietes kļūt par mammu, arī ir šis veiksmīgo dzemdību rezultāts, kas pārmaiņu rezultātā kļuvis arvien labāks. Kad sieviete piedzīvojusi pārtapšanu pati, ir gandarījums, ka to ir paveikusi."

Viņa uzskata, ka šis  ierobežojumu laiks savā ziņā ir labs pēcdzemdību periodam, jo tētis ir mājās, bet radi, kas var satraukt jauno māmiņu, ciemos nedrīkst nākt.

PEP mamma Silva Atvara atklāj, ka ir vecāki, kas gatavojušies dzemdībām, tiem ir daudz lielāks miers, spēj daudz vairāk saslēgties ar situāciju. Kas nav tik labi sagatavojušies, ir daudz vairāk satraukti par sapņiem, kas varbūt nav piepildīti.

"Spriedze ir ne tikai par to, vai būs partneris blakus un kur dzemdēt. Spriedze ir gan par veselību, arī par finansēm, vai partnerim būs darbs un kā tas atsauksies uz jauno ģimeni. Raizes ir daudz un dažādas," norāda Silva Atvara.

Silva Atvara arī atzīst, šobrīd saskaras ar izteiktāku mazuļu raudāšanu, vecākiem ar to grūtāk tikt galā, saprast bērniņus.

Raidījumā uzklausām arī mammas pieredzes stāstu, viņa dalās pieredzē par Covid-19 pārslimošanu, kā arī atklāj, ka bērns, dzīvojot kopā tikai ar vecākiem, retajās reizēs, kad nākas kaut kur doties, bērns ir daudz raudulīgāks un emocionālāks. Bērns nav pieradis pie citas vides un telpas. 

Raidījuma viešņas atzīst, ka šobrīd bērniem trūkst iespējas iepazīt citus cilvēkus un tas ir grūtāk. Ir iztrūcis viens svarīgs posms - iepazīšanas ar ārpasauli 4-5 mēnešu vecumā, jau tuvāk gada vecumam tas ir sarežģītāk. Bērnus, kas ir tik nesagatavoti "svešajai pasaulei", nav ieteicams arī mazā vecumā sākt laist bērnudārzā.