Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Lielākais prieks vasarā ir ļauties saules un ūdens peldēm. Tāpēc Ģimenes studijā skaidrojam, kā baudīt gaisa un ūdens peldes nenodarot sev pāri, cik tīrs ūdens ir ūdenstilpnēs Latvijā un kā vasarā sargāt bērnu ādu no pārāk spožas saules. interesējamies arī, vai visi saules aizsargkrēmi tiešām pilda savu uzdevumu. Raidījuma viešņas: bērnu dermatoloģe Sanita Žīgure, alergoloģe Dace Kārkliņa un vides inženierzinātņu doktore Jana Simanovska.

Par ūdens tīrību peldvietās ierakstā stāsta bioģeoķīmiķis Juris Arājs. Viņš uzsver, ka cilvēki vispirms vērtē ūdens krāsu peldvietās un ūdens Latvijas ezeros un upēs izceļas ar necaurspīdīgumu. Jūrā situācija ir labāka, bet tas ir tikai vizuālais moments, kas neliecina par piesārņojumu.

Sauli mēs baudām, pat izejot uz ielas. Aizsardzība nepieciešama ne tikai tāpēc, ka var veidoties apdegums, bet tas arī veido imunitātes defektu vēlīnākā periodā. No pārāk aktīviem saules stariem bērnus vislabāk pasargāt ar vieglu vasarīgu apģērbu, vairāk dzīvoties ēnā, noteikti galvā likt cepuri.

Saules aizsargkrēmus var lietot bērniem no sešu mēnešu vecuma. Mazuļu ratiņi jāliek ēnā. Bērniem līdz 12 gadu vecumam iesaka aizsargkrēmu ar koeficentu 50+. Drošāk izmantot krēmu ar eko marķējumu.

Jana Simanovska pētījusi, kādas vielas ir saules aizsargkrēmos. Viena kaitīga viela, ko viņa min, ir oktokrilēns. Tā ir kaitīga videi, jo pēc peldes nesadalās ūdenī, un tālāk tā var nokļūt ūdens dzīvniekos, kas kādreiz var nokļūt uz mūsu galda. Šī viela, ko uzņemam caur ādu, arī piedalās hormonālās sistēmas traucēšanā.