Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ir sācies 2020. gada labdarības maratons "Dod pieci!", kurā šogad uzmanību pievērš vardarbībai ģimenē. Ikviens var atbalstīt sievietes, kuras ir gatavas pateikt nē vardarbīgām attiecībām, bet nespēj to izdarīt, jo nepietiek līdzekļu, lai uzsāktu patstāvīgu dzīvi, kurā nesit, neapvaino un nepazemo. Ģimenes studijā uzklausām sievieti, kura cietusi no vardarbības un kurai izdevies sākt jaunu dzīvi. Skaidrojam, kā aiziet no vardarbīgām attiecībām un kas mainījies atbalsta pieejamībā pēdējos gados, lai spertu šo izšķirošo soli.

Lāsma Pēka dalās ar savu stāstu, cerot, ka starp rindām kaut ko var nolasīt sieviete, kas pati ir to pieredzējusi vai pieredz un nespēj izrauties.

Lāsma ir piedzīvojusi divas neveiksmīgas laulības, kurās bija gan fiziska, gan emocionāla vardarbība. Šobrīd sāpīgais laiks ir aiz muguras, Lāsma ir spējusi no šī zaņķa izkāpt, tagad, 46 gadu vecumā, ir studente, iegūst savu pirmo augstāko izglītību. Ar šo atklāto stāstu viņa vēlas dalīties pieredzē, "lai kāda lasītāja, iespējams, saskatītu sevi starp mana stāsta rindām un spētu rast spēku sevi nepakļaut ilgstošai vardarbībai attiecībās".

Lāsmas stāstu var izlasīt arī portālā lsm.lv.

Lāsmas stāstīto klausās centra "Marta" vadītāja Iluta Lāce

"Es apbrīnoju katru sievieti, kas izlemj iestāties par sevi, iestāties par saviem bērniem un pārtraukt vardarbīgās attiecības. Jo arī tas ceļš, kas jāveic pēc tam ir ļoti sarežģīts. Lai arī daudz kas ir panākts mūsu valstī, ir ļoti daudzas lietas, kas vēl ir jāmaina. Primāri ir jāmaina attieksme, attieksme arī no tiesībsargājošām institūcijām, kas joprojām nostājas vardarbības veicēja pusē," atzīst Iluta Lāce.

Lāsma vērtē, ka šobrīd informācijas, kā rīkoties situācijās, ja piedzīvo vardarbību ģimenē, ir pietiekama, tikai upurim ir jāsaprot, ka var aiziet un vajag aiziet. 

Iluta Lāce arī stāsta, kāds atbalsts pieejams, viens ir pagaidu aizsardzība, kā arī jāziņo policijai, ja tomēr vardarbīgā persona atkal tuvojas. Iluta Lāce arī min, ka diemžēl krīzes centros nav pietiekami daudz vietu, lai uzreiz uzņemtu sievieti, kas cietusi no vardarbības.

"Ceļš uz cieņpilnām attiecībām nav viegls, bet ir iespējams," uzskata Iluta Lāce.

Allažu krīzes centra vadītāja Aelita Ziemele skaidro, kāda palīdzība ir pieejama un kādas ir iespējas sniegt palīdzību tieši šobrīd Covid-19 pandēmijas laikā.