Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Nomainoties audzinātājai, kādas pirmsskolas izglītības iestādes bērnu vecākus sāka nepatīkami pārsteigt vairāku grupas bērnu uzvedība – nervozitāte, histērijas, čurāšana gultā un uz ķermeņa pamanāmi zilumi – tas lika vecākiem saprast vai nojaust, ka pret bērniem vērsta gan fiziska, gan emocionāla vardarbība. 

Palīdzību vecāki vispirms meklēja pie bērnudārza vadības, bet vēlāk vērsās arī Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā. Ar šīs iestādes starpniecību vecāki uzzinājuši - tā kā viņu bērns apmeklē privātu izglītības iestādi, tad šādas situācijas izmeklēt Latvijā likums nosaka policijai. Šobrīd spēkā esošais regulējums nosaka, ja ir notikusi vardarbība pret bērnu bērnudārzā, vecākiem jāvēršas Valsts policijā, ja viņu bērns apmeklē privāto dārziņu, vai Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā, ja bērns apmeklē pašvaldības bērnudārzu. Kāpēc uz pašvaldības un privātu pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņu interešu aizstāvību attiecas šāds – atšķirīgs – regulējums, vai kārtība jāmaina un kā vispār atpazīt un novērst vardarbību pret bērnu bērnudārzā, diskutējam Ģimenes studijā.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Evija Rācene atzīst, ka inspekcija salīdzinoši bieži saņem sūdzības no vecākiem par iespējamo emocionālo vai fizisko vardarbību tieši pirmsskolās.

Pedējā laikā vecāki sūdzējušies par emocionālo vardarbību, piemēram, skolotāja kliedz uz bērniem, apsaukājas.

VBTAI vairāk vēršas vecāki, kuru bērni apmeklē pašvaldības bērnudārzus.

Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere norāda, ka šādi iesniegumi no vecākiem nav Tiesībsarga biroja ikdiena, samērā reti ir iesniegumi par pedagogu vardarbību pret bērniem. Toties vienmēr izskatīšanā ir kāds iesniegums par bērnu savstarpējo vardarbību skolā.

Ja tomēr ir iesniegumi no vecākiem par vardarbību bērnudārzā, Tiesībsarga birojs tos attiecīgi pārsūta VBTAI, ja tas ir noticis pašvaldības bērnudārzā, vai Valsts policijai, ja tas ir privātais bērnudārzs.

Valsts Policijas Prevencijas vadības nodaļas vecākā inspektore Olga Podžuna atzīst, ka policija regulāri saņem ziņojumus un informāciju par vardarbību gan skolās, gan pirmsskolas izglītības iestādēs. Taču nav atsevišķi datu par vardarbību skolā un bērnudārzā.

Olga Podžuna norāda, ka kopš 2014.gada ir palielinājies emocionālās vardarbības gadījumu skaits, bet no 2018. gada palielinājies izsaukumu skaits par fizisku vardarbību.

"Negribētos teikt, ka vardarbība ir palielinājusies kā tāda, mūsuprāt, vienkārši samazinās latentums. Cilvēki vairāk ziņo, vairāk uzticas iesaistītām iestādēm," vērtē Olga Podžuna.

Viņa arī aicina vecākus informēt, ja attiecīgās situācijas rodas.

Arī Olga Podžuna atzīst, ka visvairāk vardarbība notiek skolā un tieši starp pašie bērniem.

Privātās pirmsskolas "Patnis" direktore Inguna Vārtiņa atzīst, ka vardarbība pret bērniem pirmsskolas izglītības iestādē nav jaunums, bet par konkrētiem gadījumiem viņam nav daudz dzirdējusi. Privāto bērnudārzu asociācija ir pārrunāts arī gadījums, ar kuru iepazīstināja mamma un kas rosināja Ģimenes studiju diskutēt par šo jautājumu.

Tieslietu ministrijas Administratīvās atbildības politikas nodaļas vadītāja Jolanta Laura analizē, vai normatīvais regulējums būtu jāmaina un vai to ir iespējams mainīt, lai par pārkāpumiem gan privātajos, gan pašvaldības bērnudārzos vecāki varētu vērsties vienā institūcijā.