Godīgi sakot, aicinu visus, arī, ja ir finansiāla iespēja, apmeklēt psihologu, tāpēc, ka šis darbs… ir ļoti svarīgi saglabāt visu laiku veselu prātu. Tajā brīdī, kad vecāki viegli jūdzas nost, paši pārdeg, bērni vienkārši ir nelaimīgi. Visi ir nelaimīgi un beigās liels ir risks, ka bērns tiek izņemts no audžuģimenes un tālāk tā ir tāda normāla prakse Latvijā.

Kopā ar „Dod pieci” mēs sapratām šogad, ka mēs varam palīdzēt arī tiem bērniem, kuri ir bērnunamos, jo katram bērnam ir vajadzīga ģimene. Līdz ar to šī gada „Dod pieci” kampaņa un mūsu, „Ziedot.lv” kā organizācijas darbība, palīdzēs katram bērnam Latvijā atrast ģimeni.

„Ziedot.lv” iecere „Plecs”, kurai ziedojumus vāc labdarības maratonā „Dod pieci”, atbalstīs ģimenes, kas nolēmušas uzņemt bērnus no bērnunamiem. Turklāt „Plecs” pārņems daļu bāriņtiesu funkciju. Savukārt Labklājības ministrija sola finansējumu ne vien „Plecam”, bet arī jaunu atbalsta centru izveidei, kas cilvēkiem palīdzēs saņemt nepieciešamos pakalpojumus, piemēram, psihologa konsultācijas. Līdz ar to bāriņtiesām vairs nebūs jāpilda pretēji uzdevumi – motivēt un kontrolēt ģimenes, kas uzņem bērnunamu bērnus.

Ziedot ģimeņu atbalsta programmai „Plecs” var kopš 3.novembra, un līdz šim tas izdarīts jau aptuveni simt reizes. „Plecs” savu darbību sāks jau nākamgad, kļūstot par jaunu spēlētāju ārpusģimenes aprūpes sistēmā un nodrošinot tiešu atbalstu un saikni ar ģimenēm, kas gatavas savās mājās uzņemt bērnunamu bērnus. Cilvēkiem būs iespēja saņemt nepieciešamo informāciju un atbalstu vienuviet.

Iepriekšējos divos Īstenības izteiksmes raidījumos aplūkojām to, ar kādām sistēmiskām problēmām saskārušās divas sievietes, kas izrādījušas gatavību uzņemties rūpes par bērnunamu bērniem. Par Lindu, kurai par aizbildni kļūt tā arī neizdevās dažādu šķēršļu dēļ, un par Elīnu, kas kopā ar vīru tagad audzina kādu no bērnunama nākušu zēnu. Tomēr atzīst, saņemot audžuģimenes statusu, nav tā, ka kāds jau tev stāv pie durvīm un piedāvā uzņemties rūpes par bērnu.