Smagas onkoloģiskas saslimšanas, plašs insults, smagi orgānu bojājumi un citas ļoti nopietnas saslimšanas. Neārstējamas. Tās ātrāk vai vēlāk pacienta dzīvību izdzēš un aprūpē galvenā uzmanība tiek veltīta pacienta sāpju, trauksmes mazināšanai, slimības uzvaras iespējamai kavēšanai. Tas ir neizsakāmi smags dzīves posms slimniekam fiziski un emocionāli. Tā ir elle, kas jāiziet arī tuviniekiem. Tā ir paliatīvā aprūpe.

Paliatīvās aprūpes centrā pacientus stabilizē līdz desmit dienām. Tad aprūpējamais tiek nodots tuviniekiem. Tas ir apburtais loks. Kopjams tuvinieks prasa laiku, lielus naudas līdzekļus, savukārt, naudas nav, jo strādāt nav laika – ir jākopj tuvinieks. Šādi apstākļi dzen depresijā tos, kuru galvenais mērķis ir palīdzēt savam radiniekam, to kopt, par to rūpēties. Šādi apstākļi visus situācijā iesaistītos iedzen Izmisuma zonā.

Šis ir pirmais Īstenības izteiksmes raidījums projektā „Izmisuma zonā”. Tajā runājam par paliatīvās aprūpes sistēmu Latvijā, par to, kāda tā ir tagad un kā tai vajadzētu attīstīties, lai cilvēkiem būtu iespēja cieņpilni aizvadīt savas dzīves nogali, lai līdz ar vienu slimnieku netiek iznīcinātas visas ģimenes dzīves, lai cilvēki ar savu mīļo var pavadīt pēdējos brīžus mierā un mīlestībā nevis pastāvīgā cīņa ar domām, kā nodrošināt gultas vietu, medikamentus, palīgiekārtas un visu pārējo. Lai cilvēki ar savu mīļo var pavadīt pēdējos brīžus kopā nevis cīnoties ar sistēmu.