Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Garšvielas tāpat kā jebkuri ārstniecības augi dažādi iedarbojas un katru cilvēku. Piemēram, piparmētra vienu uzmundrina, citus nomierina. Tas atkarīgs no cilvēka.

Visām garšvielām piemīt antibakteriālas īpašības, tās palīdz sagremot ēdienu un paātrina vielmaiņu, tie ir dabīgie antioksidanti, un visas garšvielas arī palīdz notievēt.

Par garšvielu ārstnieciskajām īpašībām raidījumā Kā labāk dzīvot stāsta veģetārās uztura skolas "Vegus" vadītāja Dita Lase un ājurvēdas speciāliste, fizikālās medicīnas ārste Rita Pedāne.

Par garšvielām kļūst augi vai augi daļas, kas sevī kaut ko koncentrē. Piemēram, divas tējkarotes ķimeņu satur 15% no dienā nepieciešāmā šķiedrvielu daudzuma. Paēd skābu kāpostu zupu ar saldskābmaizi un jau daļa dienas deva nodrošināta.

"Nepieciešams savu ķermeņi un citus smalkos jutekļus pabarot ar visām garšām," norāda Rita Pedāne. "Saldā ir pamatgarša, bet nav jāaizmirst arī asā, rūgtā un savelkošā, kas dod ieguldījumu un precīzi darbojas ķermenī. Ja cilvēks pārmērīgi ēdīs tikai saldo garšu, viņš pēc diviem gadiem dabūs locītavu iekaisumu."

Ja garšvielas pievieno ēdienam, tā ir kā dzīves veida sastāvdaļa. Ja grib ārstēties, var dzert garšvielu tēju – tējkarote uz glāzi ūdens un pats izvērtēt, kad tēja palīdz. Dažas dienas lietojot šādu tēju cilvēks sev pāri nenodarīs. DIta Lase no personiskās pieredzes atzīst, ka viņai pret klepu palīdz timiāna tēja.

Tāpat daudzām garšvielām piemīt pretiekaisuma efekts. Piemēram, bioloģiski aktīvās vielas, kas ir kurkumā, atjauno epitēliju. Ar kurkumas uzlējumu var skalot kaklu.

Dita Lase neiesaka praktizēt pēdējā laikā modē nākušo kanēļa diētu: dzert kanēļa tēju rītā, pusdienā vakarā pāris mēnešus. Kanēlis satur kumarīnu, kas ir toksisks aknām un tas uzkrājas. Pāris dienas lietojot kanēļa tēju nekas nenotiks.

"Ugunīgi cilvēki ciena arī asas garšas, bet tas var radīt disharmoniju ķermenī, kas agrāk vai vēlāk var izpausties kā konkrēta saslimšana," komentē Rita Pedāne.