Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Vārds salutoģenēze radies no latīņu valodas vārda salus, salutis: veselība un no grieķu valodas vārda genese: izcelsme, rašanās, izveidošanās. Tātad salutoģenēze skaidro veselības rašanos, izveidošanos. Salutoģenēze pieder pie jauno veselības zinātņu atzara, pateicoties kurai šī brīža medicīnā tiek veicināta paradigmu maiņa.

Gandrīz 300 gadus medicīnā pieņemtā paradigma bija patoģenēze. Vārds patoģenēze cēlies no grieķu valodas vārdiem pathien: ciešanas un genese: izcelsme, rašanās, izveidošanās. Vadoties pēc tā, šī vārda nozīme skaidrojama kā ciešanu rašanās, izveidošanās. Patoģenēze vēlas noskaidrot slimības rašanās jeb izcelšanās cēloņus. Saistībā ar to tika izveidots un izprasts arī profilakses jēdziens: patoģenēzes izpratnē izvairīties no saslimšanas iespējams, novēršot vai izslēdzot slimību izraisošos faktorus. Patoģenēzē priekšplānā izvirzās jautājumi, kas saistīti ar slimības izcelšanos un iespējām, kā izslēdzot konkrēto slimību izraisošos faktorus, saslimšanu iespējams novērst.

Veicināt veselību vai novērst slimību? Kā labāk dzīvot, ja dzīve apmetusi kūleni un jāsadzīvo ar savu vai tuvinieka smagu slimību vai traģisku traumu? Kā attīstīt savu resursu? Piemēram, jautājums, kāpēc kāds cilvēks inficējas, bet kāds cits nē, ir salutoģenētiskās izpētes jautājums. Salutoģenēzes principa pamataspekts ir cilvēka spēja saskarties ar neparasto, ar konfliktiem un šajā saskarsmē kļūt stiprākam.

Sarunā piedalās Salutoģenēzes projekta vadītāja Ilze Bumbiere, ārste - psihoterapeite Gunta Andžāne un pieredzējusi invalīdu sporta trenere Vita Kotāne.