Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


"Senās latviešu zīmes ir liecība par latviešu mentalitāti, kas uzrāda augstu abstraktās domāšanas līmeni, parāda izteiktu tieksmi pēc kārtības un arī arhaiskumu. Baltu zīmes mainās lēni, mēs esam stabili," atzīst Rūta Muktupāvela, Latvijas Kultūras akadēmijas rektore, tradicionālās kultūras zinātāja, raidījumā Kā labāk dzīvot.

Varbūt jau par vasaras saulgriežiem domājot, raidījumā saruna par latviešu rakstu zīmēm, ko varam izmantot kā ornamentus un uzskatīt par etnogrāfisko mantojumu, bet varam saukt arī par spēka zīmēm, kas palīdz tikt pāri dažādiem ikdienas negludumiem. Sarunā piedalās arī Valdis Celms, mākslinieks - dizainers, zīmju pētnieks, grāmatas "Latviju raksti un zīmes" autors un jostu audēja Inese Krūmiņa.

„Zīmes līdz mums nonāk un darbojas kā savdabīgas apziņas matricas. Tās ir ļoti universālas un daudzfunkcionālas,” skaidro Valdis Celms. Viņš min trīs zīmju „darbības” līmeņus: praktiskais, estētiskais un simboliskais.

"Katrā laikā, uzmanīgi vērojot, kā zīmes izmantotas un kā tās parādās rotās arī mūsdienās, var redzēt, ka no visa lielā zīmju klāsta katrā laikā ir kaut kas, ko izmantoja vairāk. Zināmā mērā bijis populārs," atzīst Inese Krūmiņa.

"Mēs piedzīvojam etnisko zīmju renesansi," bilst Muktupāvela. Cilvēki ikdienā lieto senās zīmes, un estētiskā funkcija ir sekundāra. Cilvēkiem būtiski ir uzsvērt savu nacionālo piederību. īpaši aktuāli tas ir Latvijas kultūras telpā.

"Zīmes ne tikai apzīmē nacionālo piederību, tās palīdz arī to veidot," norāda Celms.

Cilvēki izmanto latviskās zīmes ne tikai to estētiskās vērtības dēļ un apliecinot nacionālo piederību, bet arī pievēršot uzmanību to maģiskumam. Pētnieki atzīst, ka šos uzskatus uztver gan ar smaidu, gan nopietni, jo zīmes pēc savas iedabas uzrunā cilvēkā gan racionālo, gan iracionālo un to nevar īsti atdalīt.

"Ja zīmes ietekmē domāšanu, bet domāšanu savukārt ietekmē materiālo pasauli, aplis noslēdzas. Tas nozīmē, ka zīmes palīdz cilvēkam pašorganizēties," vērtē Celms.

Pēdējos gados arvien vairāk nākas izgatavot nevis konkrēta novada vai konkrēta parauga jostas, bet katra josta top katram konkrētam cilvēkam, skaidro Krūmiņa. Pat, ja izzīmēta precīzi līdz pēdējai rūtiņai, aušanas procesā var kaut kas mainīties.