Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) ekspertu komisija nosaukusi labākos 2018. gadā izdotos literāros darbus dzejā, prozā, bērnu literatūrā, kā arī tulkojumu un debijas kategorijā un paziņojusi Mūža balvas ieguvēju. LALIGABAS Mūža balvu šogad saņems dzejniece Velta Sniķere. Savukārt speciālbalvas ieguvējs - lībiešu dzejnieku Valta Ernštreita, Baibas Dambergas, Ķempju Kārļa dzejas krājums "Trilium/Trillium" lībiešu un angļu valodā. Balvas ir labs iemesls sarunām par nozari. LALIGABA rosina sarunāties par literatūru, par latviešu literatūru aizvadītajā gadā. Kultūras Rondo par jaunāko literatūru aizvadītajā gadā pārrunājam ar kritiķi, Literatūras Gada Balvas žūrijas priekšsēdētāju Andu Baklāni, literatūras zinātnieci Bārbalu Simsoni un kritiķi Raimondu Ķirķi.

“Man nebūs žēl nevienā nominācijā ne par vienu darbu, ja tas iegūs balvu. Nevienu neuzskatu par sliktu vai nepelnījušu,” tā parLALIGABA nominētajiem darbiem atzīst ekspertu komisijas priekšsēdētāja literatūras kritiķe Anda Baklāne.

Konkursam šogad bija pieteiktas 95 grāmatas.

“Katru gadu ir žēl, ka nominantu nav vairāk. Nominācijas pelnījušas pārdesmit grāmatas katrā pozīcijā. (..)  Man ir sajūta, ka cilvēkam, kurš iepazinies ar kopējo prozas ainavu, kod kurā pirkstā, visi sāp,” vērtē literatūrzinātniece Bārbala Simsone.

Simsone bilst, ka viņai nominantu sarakstā pietrūcis pāris dzejas krājumu, piemēram, Māra Salēja un Ivetas Ratinīkas, kas ir nobrieduši dzejnieki ar savu rokrakstu un balsi, krājumu.

“Arī tulkojumu ziņā man šķiet, ka būtu gribējies kādus pāris tulkojumus no klasiskākām valodām. Izvēlētie darbi ir vērtīgi,” bilst Simsone.

Kritiķis Raimonds Ķirķis atzīst, kategorijā “Labākais dzejas darbs” nominētās grāmatas diez gan pilnīgi pārstāv pagājušā gada latviešu dzejas ainu, nevienu neizmetot, nevienu neaizvainojot.

“Ulža Bērziņa pēdējās divas grāmatas saņēmušas balvu, turpinot šo tradīciju, pieņemu, ka tas varētu būt Bērziņš. Tikpat labi Ingas Gailes "Lieldienas" ar savu atklātību būtu pelnījušas, tikpat labi Arvis Vigulis, arī Gunta Šnipke un Liāna Langa,” vērtē Ķirķis. “Tas liecina par to, ka visas grāmatas ir spējīgas un jaudīgas. Neapskaužu žūriju, jo dzejā visām ir daudzas labas kvalitātes, ko izcelt ar apbalvojumu.”

Latvijas Literatūras gada balvas tiks pasniegtas 2019. gada 25. aprīlī plkst. 18 Sūkņu stacijā, Rīgā, Maskavas ielā 196.