1891. gadā 1891. gadā Krievijas troņmantnieka Nikolaja (vēlākā cara Nikolaja II) vizītes laikā Japānā kāds policists viņam uzbrūk ar zobenu un viegli ievaino galvā. (vēlākā cara Nikolaja II) vizītes laikā Japānā kāds policists viņam uzbrūk ar zobenu un viegli ievaino galvā.

 

1891. gadā Japānu apmeklēja augsts ārvalstu viesis - Krievijas carevičs Nikolajs, nākamais cars Nikolajs II (attēlā). Tobrīd 23 gadus vecais troņmantnieks ceļoja apkārt pasaulei ar Krievijas kara flotes eskadru. Japānu sen nebija apmeklējis tik augsts ārvalstu viesis, pie tam Krievija tobrīd strauji kāpināja savu militāro klātbūtni Tālajos austrumos, un japāņiem šķita ļoti svarīgi izrādīt Nikolajam visu iespējamo viesmīlību.

1891. gada 11. maijā carevičs Nikolajs, kuru pavadīja viņa brālēns un ceļojuma biedrs Grieķijas princis Georgs un Japānas princis Arisugava, atgriezās no brauciena pa gleznaino Ocu pilsētas apkārtni. Svīta brauca rikšu vilktos divričos, drošības apsvērumu dēļ gar šaurā ceļa malām nepilnu 20 metru attālumā cits no cita bija nostādīti bruņoti policisti. Pēkšņi viens no ķēdē stāvošajiem kārtības sargiem - policists Cuda Sendzo - izrāva savu zobenu, metās pie Nikolaja ratiem un no visa spēka cirta carevičam pa galvu. Asmens noslīdēja gar katliņcepures cieto malu un ievainoja tikai galvas ādu. "Čto ķebe?" - "Ko gribi?" - krieviski iekliedzās pārsteigtais Nikolajs un jau nākamajā brīdī veiklā lēcienā bija ārā no ratiem. Cepure aizlidoja sānis, Cuda cirta vēlreiz, taču arī šoreiz nenodarīja carevičam nopietnu ļaunumu - pats Nikolajs savā dienasgrāmatā raksta, ka starpā meties viņa rikša, bet daudzviet tiek apgalvots, ka otro cirtienu ar savu spieķi atvairījis princis Georgs. Katrā ziņā princis iebliezis bēgošajam uzbrucējam pa pakausi, zobens izkritis tam no rokām, un tūdaļ divi rikšas viņu satvēruši un nogāzuši zemē. Kā vēlāk atklājās izmeklēšanā, bijušais samurajs un Japānas pilsoņu kara cīnītājs Cuda Sendzo juties nenovērtēts savā ierindas policista amatā un izjutis nepatiku pret ārzemniekiem. Ilgi apspiestas, šīs izjūtas izlauzušās uz āru spontānajā uzbrukumā Romanovu dinastijas atvasei.

Nikolaja ievainojumi nebija bīstami, tomēr Japānas valdība pamatoti baidījās, ka incidents kļūs par iemeslu kara pieteikumam. Pats imperators Meidži steidzīgi sēdās vilcienā un jau nākamās dienas rītā apciemoja ievainoto careviču, lūgdams nepārtraukt vizīti, tomēr Nikolajs izlēma atgriezties uz kuģa un visai drīz pameta valsti. Incidenta rezultātā Sigas prefektūras gubernators zaudēja amatu, demisionēja Japānas iekšlietu un ārlietu ministri. Japāņi burtiski apbēra careviču ar līdzjūtības apliecinājumiem - Nikolajam tika nosūtīti vairāk nekā 24,000 vēstuļu un telegrammu. Kāda 24 gadus veca šuvēja Juko Hatakejama, vēlēdamās nomazgāt nācijas kaunu savām asinīm, pārgrieza sev rīkli Kioto prefektūras nama priekšā. Galu galā arī no Sanktpēterburgas pienāca ziņa, ka Krievija ir apmierināta ar japāņu puses rīcību un uzskata incidentu par izsmeltu.