1937. gada 21. septembrī pirmo reizi tiek publicēts Džona Ronalda Ruela Tolkīna bērnu romāns "Hobits".

Džons Ronalds Ruels Tolkīns toreiz, kad viņa galvā dzima Hobits, nebūt  nedomāja, ka raksta izcilu darbu. Visticamāk, viņam pat vispārdrošākajos sapņos nelikās, ka tas viņa vārdu padarīs nemirstīgu. Zinātāji teic, ka  viņš savu aizraušanos vērtējis ne pārāk nopietni.

Bet viss sākās kādā rudens vakarā pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu sākumā. Angļu valodas un literatūras profesora Džona Ronalda Ruela Tolkīna četri bērni izteica vēlēšanos dzirdēt “pavisam jaunu stāstu”, un tēvs pavisam nejauši iesāka: “Reiz kādā pazemes alā dzīvoja hobits.”

Kā vēlāk autors saviem draugiem bija teicis, tad šis teikums pavisam pēkšņi iekritis viņam prātā – bez jelkādas nojautas, ko vārds hobits nozīmē. Taču stāsts attīstījās, jo bērni, kā jau bērni ik vakaru pieprasīja turpinājumu. Savu vēl nepabeigto pasaku Tolkīns nolasījis domubiedriem, no kuriem izpelnījies atzinību. Tā manuskripts ar draugu gādību nonāca pie izdevējiem, tie, savukārt piespieda Tolkīnu uzrakstīt beigas, lai varētu izdod pasaku. 1937. gada 21. septembrī iznāca „Hobits jeb turp un atpakaļ” grāmata, ko bērni iemīļoja acumirklī, bet izdevēji mudināja Tolkīnu rakstīt turpinājumu.

Hobits  kļuva par galveno varoni lieliskajā bērnu grāmatā,  be,t turpinot rakstīt paralēli darbam universitātē, pēc 17 gadu darba iznāk  grandiozais trīssējumu romāns “Gredzenu pavēlnieks”, kurš iekaroja pasaules slavu un aizsāka gluži jaunu ēru visā fantāzijas žanra literatūrā.

Taču viss aizsākās ar stāstu par maza, ērtības mīlošā cilvēciņa – hobita – piedzīvojumiem.
“Hobits” ir unikāls darbs, ko ar vienlīdz lielu aizrautību lasa bērni un pieaugušie. Saistošais vēstījums par hobita Bilbo, burvja Gandalfa un trīspadsmit rūķu ceļojumu uz pūķa Smoga valstību, kurš pirms daudziem gadiem nolaupījis rūķu dārgumus, ievedīs lasītāju fantastiskā pasaulē Viduszemē, kur risinās aizraujoši piedzīvojumi, mīt gan lasītājam jau labi pazīstami, no pasakām un mītiem aizgūti, gan paša autora radīti tēli, savukārt autora labsirdīgais humors un trāpīgā valoda liks pasmaidīt visu vecumu lasītājiem.

Agrā bērnībā Ronalds bija apguvis  grieķu un latīņu valodas, pēc tam aizrāvās  ar anglosakšu un senangļu valodām un jau skolas laikā sāka pats savu valodu radīšanu. Viņš mēdza jokot – grāmatas man nācās uzrakstīt, lai vismaz kāds runātu manis izgudrotajās valodās.

Visā pasaulē neskaitāmi rakstnieki mēģināja sekot Tolkīna panākumiem, tika dibināti un joprojām darbojas simtiem fanu klubu, īpašos interešu pulciņos tiek apgūtas Tolkīna izgudrotās elfu valodas, bet romāna ekranizācija 2003. gadā ieguva 11 prestižās ASV Kinoakadēmijas balvas.

2015. gadā pasauli aplidoja ziņa, ka romāna „Hobits” pirmais izdevums izsolīts par 137 000 mārciņu. Iepriekšējais cenas rekords par šī darba pirmizdevumu tika sasniegts 2008. gadā, kas grāmatu izsolīja par 60 000 mārciņu.