2005. gada 27.novembrī Francijā pabeidz pasaulē pirmo daļējo cilvēka sejas transplantācijas operāciju.

Francijas ķirurgi veikuši pasaulē pirmo daļēju sejas transplantācijas operāciju kādai sievietei, kuras seju bija smagi sakropļojuši suņi, 2005. gada novembra nogalē paziņoja profesors Žans Mišels Dibernārs.

Operācijā transplantēts sejas daļas trijstūris ar degunu, muti un zodu un izmantota āda, zemādas audi, mazi sejas muskuļi un artēriju un vēnu daļas, kas ņemtas no donora. Ārsti operāciju raksturoja kā "fiziski un psiholoģiski ļoti riskantu". To Amjēnas pilsētas universitātes slimnīcā veica ārstu komanda no Amjēnas un Lionas slimnīcām, kurus vadīja Dibernārs, kurš 2005. gadā bija viens no pasaulē slavenākajiem ekspertiem roku transplantācijā.

"Paciente ir labā stāvoklī, un transplants izskatās normāli," bija teikts ārstu izplatītajā paziņojumā.

38 gadus vecajai pacientei suņu uzbrukumā bija norautas lūpas un daļa deguna, kā rezultātā viņai radās grūtības runāt un sagremot ēdienu. Eksperti norāda, ka mute un deguns ir vissarežģītākās sejas daļas transplantēšanai. Līdz tam brīdim citur pasaulē ārsti bija veikuši galvas skalpa un ausu transplantācijas operācijas. Un lai arī zinātnieki visā pasaulē centās padarīt pilnīgākas sejas daļas transplantācijas tehnikas, tomēr, izmantojot divtūkstošo gadu sākumam pat vislabākās ārstēšanas metodes, daudziem cilvēkiem tomēr palika pamanāmas rētaudu maskas, kas neizskatās un arī nekustas kā dabiskā āda.

Kritiķi gan norādīja, ka šāda operācija ir pārāk riskanta, ņemot vērā, ka tas nav dzīvības un nāves jautājums atšķirībā no orgānu transplantācijas. Vislielākās bažas radīja svešo orgānu atgrūšana – ja transplanta saņēmēja imūnsistēma to noraida, jaunā āda nolobīsies nost un rezultātā pacients izskatīsies vēl sliktāk nekā iepriekš. Var arī rasties komplikācijas, piemēram, infekcijas, kas jauno seju padarītu melnu, un būtu nepieciešams veikt vēl vienu transplantācijas operāciju vai rekonstrukciju ar ādas gabaliem. Pēc operācijas pacientam jālieto zāles, lai novērstu jaunās ķermeņa daļas atgrūšanu. Pastāv iespēja, ka šīs zāles pacientam būs jālieto visu atlikušo mūžu. Šādu bažu dēļ agrāk tika noraidīts mēģinājums veikt sejas pārstādīšanas operāciju Lielbritānijā.

Francijā Ētikas pārvalde 2005. gadā atļāva veikt daļēju transplantācijas operāciju ap muti un degunu. Pagāja vien trīs gadi, kad 2008. gadā ASV veica pirmo sejas transplantāciju, tā bija Konija Kalpa, 46 gadu veca divu bērnu mamma, kura pēc šāviena sejā bija zaudējusi daļu sejas. Bet pirmā pilnā sejas pārstādīšana notika 2010. gadā Spānijā. Toreiz diennakti ilgajā operācijā vīrietim pilnībā atjaunoja seju, kas bija sakropļota pēc tam, kad pacients pats sev netīšām bija iešāvis sejā.

2020. gada vasarā, glābjot pacienta dzīvību, pirmoreiz Latvijā mikroķirurgiem izdevies veikt pilnu sejas rekonstrukciju.