7. marts ir uzskatāms par galda spēles “Monopols” dzimšanas dienu. Tā ir populārākā galda spēle pasaulē, kura pieejama vismaz 37 dažādās valodās, tostarp, latviski, un ir oficiāli licencēta izdošanai 103 pasaules valstīs. Spēles mērķis ir imitēt nekustamā īpašuma tirdzniecību un ekonomiku, liekot spēlētājiem cīnīties par resursiem un pieņemt stratēģiskus mērķus.

 

“Monopolu” dēvē par klasisku īpašumu tirdzniecības galda spēli. Tās mērķis ir pēc iespējas ātrāk kļūt bagātam, darbojoties ar pēc iespējas lielākām naudas summām un vairāk īpašumiem. Spēlētāju panākumi ir atkarīgi no katra apķērības, atjautības un veiksmīgiem darījumiem. Ja neveicas – var ieķīlāt īpašumus un sadarboties ar pārējiem spēlētājiem. Kļūstot par visbagātāko spēlētāju, var svinēt uzvaru visā spēlē.

Lai arī spēlējot "Monopolu" šķiet, ka tas ļoti pietuvināts mūsdienām, patiesībā spēle ir ar pamatīgu vēsturi – to izgudroja jau gandrīz pirms 100 gadiem. Par “Monopola” dzimšanas dienu tiek uzskatīts 1933.gada 7.marts, taču, protams, pagāja laiks līdz spēle tika fiziski arī izdota – tas notika divus gadus vēlāk – 1935.gada 6.februārī. To paveica Čarlzs Darovs, kurš arī spēli nodēvēja par "Monopolu".

Pirmās spēles versijas atrodamas pat vēl agrāk – 1904.gadā. Toreiz Elizabetes Megijas Filipsas izveidotās spēles mērķis bija parādīt cilvēkiem cik slikts ir monopola stāvoklis un situācija, kad īpašumi tiek koncentrēti pāris cilvēku rokās. “Monopola” priekšteci dēvēja par "Namīpašnieku spēli". Ar to bija paredzēts vizualizēt teoriju par zemes nodokļa piemērošanas nepieciešamību, uz to uzstāja tajā laikā populārs politiķis Henrijs Džordžs. Šis politiķis un ekonomists uzskatīja, ka zemes koncentrācijai dažu monopolistu rokās ir daudz negatīvu aspektu.

Spēles vēlākā versija, proti, “Monopols”, Amerikā ieguva lielu popularitāti, tomēr Darovs tajā bija iekļāvis tikai divas pilsētas – Atlantiksitiju un Ņūdžersiju. Un cilvēkiem no citām pilsētām nebija ar to tik viegli asociēt ar sevi. Tāpēc Darovs vienojās ar korporatīvajiem spēļu ražotājiem, kuri sāka ražot “Monopolu” kā masu produkciju, to arī veidot, balstoties dažādās citās pilsētās.

2015. gadā par godu galda spēles "Monopols" 80 gadu jubilejai pēc septiņu gadu pārtraukuma rotaļlietu ražotājs nolēma izdot jaunu pasaules galda spēles versiju, kur īpašumu lauciņu vietā varētu atrasties pasaules iecienītākās pilsētas, tostarp arī Rīga. Balsot varēja ikviens pasaules iedzīvotājs, un balsošanas laikā, kas notika sešas nedēļas, kopumā tika savākti vairāk nekā pieci miljoni balsu. Te pierādījās tas, ka latvieši ir lieliski balsotāji, jo Rīga, sacenšoties ar 70 pasaules pilsētām, zaudēja vien Kanādas pilsētai Monreālai, ieņemot godpilno otro vietu.

Monreālai un Rīgai, kas spēlē aizņēmušas visvērtīgākos lauciņus, ir vairākas kopīgas iezīmes. Abās pilsētās dzīvo kaislīgi hokeja spēlētāji, Monreālā spēlē "Montreal Canadiens" komanda, bet Rīga ir mājvieta hokeja klubam "Dinamo Rīga", savukārt tieši Makgillas universitātē Monreālā doktora grādu ieguvusi bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Tagad, spēlējot spēli jebkurā pasaules malā, ikviens vēlēsies iegādāties Rīgu, jo tieši šī pilsēta ir otra vērtīgākā pilsēta jaunajā spēlē. Un tā mūsu galvaspilsētai ir lieliska reklāma!