1967.gada 8.oktobrī Bolīvijā sagūstīts viens no redzamākajiem Kubas revolūcijas līderiem Ernesto Če Gevara. Viņš ir viens no retajiem Latīņamerikas revolūcijas ideologiem, kurš nebaidījās ķerties pie ieročiem un mēnešiem slēpties džungļos cerībā, ka visa Dienvidamerika sacelsies pret kapitālistisko ideoloģiju.

 

Če Gevara un Fidels Kastro ir vieni no slavenākajiem un idealizētākajiem revolucionāriem pasaules vēsturē. Tomēr arī abu starpā lielāko slavu tāpat ieguva Če Gevara. Iespējams, tieši tādēļ, ka Če Gevara turpināja cīņu par komunistisko revolūciju Latīņamerikā arī pēc Kubas varas apvērsuma. Kā atminējās vairāki cilvēki, kas dzīves laikā tikās ar Če Gevaru – viņa skatiens un harisma lika sajusties maziem un neciliem. Pārliecība par saviem uzskatiem un par savu ideju pārākumu ļāva viņam saglabāt mieru pat skatoties nāvei acīs.

Ernesto Če Gevara pēc Kubas revolūcijas izbaudīja milzīgu popularitāti visās pasaules sociālistiskajās valstīs. Viņu aicināja ciemos visi, kas uzskatīja sevi par sociālistiem. Tā Če Gevara saņēma uzaicinājumus pat no dažādām Āfrikas zemēm, nemaz jau nerunājot par pasaules lielākajām komunisma valstīm. Tomēr mūžīgais revolucionārs nespēja samierināties ar ideoloģisko stāvokli Latīņamerikā. Tāpēc Če Gevara turpināja partizānu karu pret vairākām valstīm, pēdējā no tām izrādījās Bolīvija.

Tieši iemesls, ka Če Gevara bija tik uzticīgs vispārējās revolūcijas panākumu idejai, lika no viņa baidīties vairākām kapitālistiskajām Latīņamerikas zemēm. ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde arī ļoti nopietni izturējās pret šo revolucionāru, jo Če Gevara bija viens no pirmajiem, kurš varēja eksportēt revolūciju. Tā kā viņš pats bija argentīnietis, bet uzskatīja par pienākumu cīnīties par katras Latīņamerikas valsts ceļu sociālisma virzienā, viņš varēja uzrasties jebkuros džungļos un aicināt sociāli neapmierinātos ķerties pie ieročiem. Če Gevaras slava un harizma bija tik spēcīga kombinācija, ka allaž atradās kāds sekotājs.

1966.gada novembrī Če Gevara sāka savu partizāna kustību Bolīvija. Viņš to nosauca par karu pret Bolīvijas kapitālistisko valdību, kura labāk braukā ar mersedesiem, nevis investē savu iedzīvotāju labklājībā. 11 mēnešus viņš sabija Bolīvijas džungļos, kuros ap sevi sapulcēja dažu desmitu kaujinieku lielu partizānu vienību. Kaujinieku vidū bija gan vietējie iedzīvotāji, gan arī bijušie revolucionāri no Kubas un pat bijušie VDK aģenti no Vācijas Demokrātiskās Republikas.

Iemesls Če Gevaras sagūstīšanai daļēji bija meklējams vietējās Bolīvijas kompartijas neveiklībā organizēt cīņu pret esošo varu. Tāpat arī sabiedrība nebija acīmredzot tik satracināta, lai masveidā sekotu Kubas revolūcijas līderim.

1967.gada 8.oktobrī partizānus sāka aplenkt Bolīvijas spēki, kurus papildināja ASV apmācīti reindžeri jeb zaļās beretes. Šī Bolīvijas valdības speciālā spēku vienība bija ļoti labi apmācīta un sagatavota tieši cīņai ar partizāniem. Kāda vietējā iedzīvotāja armijas pārstāvjiem atklāja, ka Kebrada-del-Juro aizā dzirdējusi vīru sarunas. Iespējams, šī sieviete bija tā pati, kurai dienu iepriekš partizāni samaksāja par klusēšanu. Kad Bolīvijas spēki sasniedza aizu, sākās apšaude. Če Gevara katru dienu rakstīja dienasgrāmatu un bija paspējis ierakstīt, ka partizānu kaujinieki ir pārāk karstasinīgi, nespēj sagaidīt papildspēkus un iesaistās atklātā cīņā ar labāk apmācītu pretinieku. Apšaudes laikā Če Gevara tika ievainots un sagūstīts.

Zināms, ka ASV specdienesti vēlējās panākt Bolīvijas valdības piekrišanu izdod Če Gevaru Panamai, kur vēlējās viņu pratināt. Tomēr Bolīvijas prezidents nevēlējās piesaistīt pārāk lielu preses uzmanību Če Gevaras tiesāšanai. Tāpēc jau nākamās dienas rītā izdeva pavēli sodīt revolucionāru ar nāvi. Kad šo ziņu pavēstīja gūsteknim, viņa acīs nekas neesot mainījies. Če Gevara tikai esot pavaicājis virsniekam, kāpēc viņš nerunā Bolīvijas spāņu valodas izloksnē? Ar to Če Gevara zemtekstā vaicāja, kā armiju pārstāv virsnieks. Līdz pat pēdējam elpas vilcienam Če Gevara uzskatīja, ka revolūcija izdosies. Pēc sodīšanas ar nāvi, viņa līķi paslēpa džungļos, lai nepieļautu Če Gevaras kapa piemiņu. Pēc tam, kad tika saņemta ziņa par nāves spriedumu, Kubā izsludināja sēras.