Turpinām ierakstu sēriju "Ekrāna otrā pusē". Vakardienas ierakstā bija stāsts par videospēļu vēsturi un to industriju gan pasaulē, gan Latvijā, savukārt šodien virzīsimies soli uz priekšu un ielūkosimies tuvāk videospēļu veidošanā Latvijā. Cik izmaksā vienas videospēles radīšana un vai pie mums, tepat Latvijā, ir tādi videospēļu izstrādātāji, kam ir izdevies izsisties ārpus Latvijas robežām?

 

Viena no Latvijā veidotām videospēlēm, kas gan lielāku popularitāti un atpazīstamību ir guvusi ārzemēs, nevis Latvijā, ir divu brāļu Andreja un Ernesta Kļaviņu 2022. gadā radīta videospēle “The Case of the Golden Idol” jeb, latviskojot, “Gadījums ar zelta elku”. Tā ir detektīvspēle, kurā attēlotie notikumi norisinās 18. gadsimtā un ir saistīti ar kādu aristokrātu ģimeni. Spēlētāja mērķis ir izmeklēt 12 noziegumus, vākt pierādījumus un noskaidrot, kurš ir vainojams noteiktu personu slepkavībās.

Lai gan spēle ir salīdzinoši jauna, tā ir saņēmusi daudz pozitīvu atsauksmju no spēlētājiem, nominēta un apbalvota par spēles dizainu un stāstu. Arī guvusi lielu atzinību no kritiķiem, piemēram, medijā “The Guardian” kritiķis Saimons Parkins (Simon Parkin) uzslavēja “patiesi jaunās un atjautīgās spēles formas” un labi izstrādātās puzles, kur spēlētājam ir ļauts kļūdīties un mēģināt no jauna.

“Kad mēs pie spēles izstrādes ķērāmies, mēs mēģinājām noformulēt problēmas videospēļu industrijā, kaut ko, kas pietrūkst, un mums bija sajūta, ka ir maz spēļu, kas piedāvā detektīvu pieredzi, – ir spēles par būšanu detektīvam, teiksim, ir daudz Šerloka Holmsa spēļu, bet tu kā spēlētājs patiesībā neizdomā līdz galam tās lietas, tev nav tā patīkamā momenta: ahā, es visu sapratu!”

Tā par videospēles “The Case of the Golden Idol” tapšanas procesu stāsta viens no spēles izstrādātājiem Andrejs Kļaviņš. Ar videospēļu veidošanu viņš nodarbojas vairāk nekā desmit gadus, un šobrīd ir ne tikai spēļu dizaineris, bet arī līdzīpašnieks spēļu studijai “Color Gray Games”. Savukārt viņa brālis Ernests ir žurnāla “IR” mākslinieks.