Rīgas Doms ir īsta apslēpto dārgumu krātuve, un viens no šiem dārgumiem ir Rīgas Doma ērģeles. Mēs ar tām pamatoti lepojamies, pazīstam to skaņu un vizuālo krāšņumu, bet, iespējams, pat nenojaušam, cik daudz unikālu vērtību tās vēl glabā aiz savas visiem redzamās fasādes. Doma ērģeļu "aizkulisēs", vēsturē un šodienā ielūkojas jaunā dokumentālā filma "Rīgas Doma ērģeļu noslēpumi", ko veidojusi režisore Žaklīne Zābere-Gāga un kam pirmizrāde būs Lieldienās, 17. aprīlī, Latvijas Televīzijā.

Rīgas Doma ērģeles visvairāk saistās ar to īpašo skanējumu un krāšņo ārējo fasādi, kas redzama no zāles. Taču tikpat unikāls meistardarbs slēpjas arī aiz ārējās fasādes, un to iepazīt un tajā ielūkoties arī piedāvā Žaklīnes Zāberes-Gāgas dokumentālā filma. Tā ielūkojas arī ērģeļu vēsturē, sākot no 17. gadsimta sākuma, kā arī iepazīstina ar meistariem, bez kuru īpašās aprūpes ērģeļu darbība nebūtu iespējama.

Visai pārsteidzošā kārtā, taču izrādās – šādas izzinošas filmas par Doma ērģelēm līdz šim nemaz nav bijis. Režisori to veidot uzrunāja Rīgas Doma dekāns Elijs Godiņš, un viņa tapušo rezultātu raksturo kā izteiktu komandas darbu un lielisku sadarbību ar jomas ekspertiem – ērģeļmeistariem un Rīgas Doma mūzikas direktoru Aigaru Reini.

No Aigara Reiņa filmā uzzinām arī Valkera izcilā instrumenta atklāšanas stāstu un tā dažādas detaļas – ērģeles svinīgi atklāja 1884.gadā, speciāli to atklāšanai Ferencs Lists bija sarakstījis skaņdarbu ‘’Lai Dievu visi teic’’.

Valkera ērģeļu izmaksas gan bija ļoti lielas, un baznīca nokļuva parādos. Kā parādi tika dzēsti, kādus procesus Doma ērģeļu izbūve veicināja visā Latvijā – par to visu plašāk var uzzināt filmā. Tāpat kā par to, kādas ērģeles Domā bija pirms Valkera instrumenta un kādi bija to likteņi dažādos laikmeta griežos.

Filmā uzzinām arī kā gadu gaitā mainījušies ērģeļu funkcionēšanas mehānismi, un cik komplicēts ir mehānisms, kas ērģeles darbina šodien, jau dažādu detaļu un sistēmu nosaukumi vien ir ko vērti, piemēram, kopelis, žalūziju kaste jeb švelleris, Bārkera mašīna, caursitošās mēles.

Viens no stāstniekiem filmā ir ērģeļmeistars Viesturs Ilsums, viņa darbs un dzīve ar Doma ērģelēm savijusies kopā jau 20 gadu garumā, viņa pienākumos ir ērģeļu aprūpe, koncertdzīves un ierakstu nodrošināšana, mehānikas regulēšana un citi darbi.

Viņš atzīst, ka saistībā ar filmu aizdomājies tieši par cilvēkiem, kas savulaik izveidoja šo grandiozo instrumentu , viņu arī tikpat grandiozo veikumu un misijas apziņu.