Kamēr pandēmijas dēļ daudzi kultūras un izklaides veidi mums ir liegti, Latvijas Radio sestdienas rītos turpina ielūkoties cilvēku grāmatplauktos un grāmatās uz naktsgaldiņiem, uz brīdi ienirstot radio klausītāju grāmatu pasaulē, lai radītu zināmu kopības sajūtu un ļautu ieraudzīt, cik daudzkrāsaina ir mūsu literatūras izvēle un lasīšanas paradumi. Jautājam cilvēkiem, ko viņi pašlaik lasa, kā viņi lasa un galu galā – kāpēc?

"Andrejs Panteļejevs, ex politiķis, tagad strādāju privātā biznesā un neesmu vairs publiskajā dzīvē, baudu nepublisku dzīvi," bilst Andrejs Panteļejevs.

 

Ar Andreju Panteļejevu tiekamies Mežaparkā, sēžam uz soliņa, un viņam līdzi ir laika zoba jau mazliet skarta pabieza grāmata tumši sarkanos vākos.

"Tā ir grāmata, ko es šobrīd lasu. Jo man ir tāds princips – ja man prasa, kas ir mana mīļākā grāmata, es vienmēr atbildu – tā, kuru es šajā brīdī lasu, un tas ir Gustavs Flobērs, diezgan interesants padomju laika, 1952.gada izdevums, kur ir "Bovarī kundze" un otrs, retāk pieminētais romāns "Salambo", kas mani arī ir ieinteresējis. Interesanti tas ir tāpēc, ka Andrejs Upīts ir tulkojis un uzrakstījis arī lielu analītisku ievadu šajā grāmatā par Flobēru," atklāj Andrejs Panteļejevs.

Grāmata nākusi no Misiones draudzes Čiekurkalna baznīcas pagraba, kas esot īsta šādu senāk izdotu grāmatu krātuve.

Ēdiens dvēselei – tā savukārt grāmatas raksturo otra šī rīta sarunu biedrene - Olita Spangere. Viņa ir zemnieku saimniecības "Mežmārtiņi" saimniece.

Strādājot saimniecībā, Olitai Spangerei pandēmijas laiks nav nesis nekādu laika ieguvumu, darbs tāpat dzen darbu, bet lasīšanai viņa laiku atradusi vienmēr.

Šobrīd viņai uz naktsgaldiņa ir Māras Ozolas grāmata "Anšlava Eglīša meklējumos", Initas Silas "Tango ar diviem misteriem V", kā arī vairākas bērnu grāmatas, jo viņas mājās visi četri mazbērni ir bieži viesi, viņu vecums no trim mēnešiem līdz četriem gadiem.