Partijām, kas pirmo reizi iekļuvušas parlamentā, nākamās vēlēšanas parasti ir liels pārbaudījums. Tās deputātus un ministrus iespējams vērtēt pēc viņu darbiem nevis solījumiem. "Konservatīvajiem", kas no Jaunās konservatīvas partijas pārtapa vien šopavasar biedru kopsapulcē, papildus šim ir arī kāds cits izaicinājums - tā mūžībā pavadījusi vienu no saviem līderiem. Savukārt savas partijas nosaukuma maiņu, "Konservatīvie" argumentē ar to, ka pirms astoņiem gadiem dibinātais politiskais spēks vairs neesot jaunu aktīvistu organizācija.

12. Saeima vēlēšanās tolaik Jaunā konservatīvā partija nesavāca pat 1% balsu. Situācija strauji mainījās, kad tā brīža Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītājs Jaroslavs Streļčenoks pazemināja amatā savu vietnieci Jutu Strīķi. Viņu arī vairākkārt nesekmīgi centās atlaist. Strīķe pievērsās politikai un palīdzēja Jaunajai konservatīvai partijai (JKP) iegūt deviņas deputātu vietas Rīgas domē.

Tā brīža mēra saskaņieša Nila Ušakova saimniekošanu galvaspilsētā konservatīvie kritizēja, skaļi norādot uz pašvaldībā iedibināto dāsni algoto konsultantu sistēmu un neizsekojamiem iepirkumiem.

Gadu vēlāk teju visi JKP domnieki ar līderu trijotni - Jāni Bordānu, Jutu Strīķi un ar vēl vienu korupcijas apkarotāju Juri Jurašu priekšgalā - par principiālu uzstādīja oligarha Aivara Lemberga un Zaļo un Zemnieku savienības atstumšanu no varas un ieguva 16 deputātu vietas Saeimā. Tomēr Bordāns kā pirmais prezidenta uzrunātais premjera amata kandidāts neprata saliedēt pārējos spēkus.

Ar trešo piegājienu koalīciju izveidoja, JKP veidoja valdības kodolu, Zaļo un zemnieku savienību atstājot opozīcijā. „Bez mums nebūtu cienījama Latvijas Valsts prezidenta, pirmās valdības bez tiešas oligarhu ietekmes. Bez mums mēs visi iekristu pelēkajā zonā,” tā partijas panākumus vēlāk raksturoja Juta Strīķe.

Iespējams, tieši šo sarkano līniju pret zaļzemniekiem dēļ, Krišjāņa Kariņa valdībai īstu alternatīvu nebija, tā nostrādājusi pilnu vēlēšanu ciklu.

Konservatīvajiem gan šie četri gadi nebija viegli. Pirms diviem ar pusi gadiem smagas slimības dēļ Juta Strīķe devās viņsaulē un JKP frakcijas vadību pārņēma Juris Jurašs. Daudz pamanāmāks par viņu gan bija Saeimas sēžu zālē redzamais kartona Jurašs. Šo figūru frakcijas biedri deputāta vietā novietoja, kad Jurašam pēc izdošanas kriminālvajāšanai, bija liegta dalība Saeimas sēdēs. Jāatgādina, ka Jurašs ar paziņojumu par viņam piedāvātu kukuli "Latvijas dzelzceļa" krimināllietā izpelnījās lietu par valsts noslēpuma izpaušanu. Prokurors toreiz atzina, ka Juraša atklātība šo izmeklēšanu padarīja neiespējamu, savukārt tiesa vēlāk deputātu attaisnoja. Šogad viņš nolika mandātu un devās kā konsultants uz karā ierauto Ukrainu, tomēr vienlaikus arī kandidē vēlēšanās. Partijas vārdā ziņneša lomu līdzās Jānim Bordānam aizvien biežāk uzņēmās deputāts Krišjānis Feldmans.

Vadošo personību nomaiņa atsaukusies arī uz partijas turpmākajām izredzēm, akcentē politologs aģentūras „Mediju tilts” vadītājs Filips Rajevskis.

Bordānam pārmests autoritatīvs komunikācijas stils, dažādi diskutabli izgājieni. Neilgi pēc stāšanās tieslietu ministra amatā viņš apšaubīja Latvijas tieslietu sistēmas kompetenci un piesauca prokuratūras organizētu politisku izrēķināšanos. To Bordāns darīja vēstulē ārvalstu vēstniekiem, sūdzoties par kriminālvajāšanas sākšanu pret Jurašu. Tāpat, būdams tieslietu ministrs, viņš kritizējis tiesnešus par attaisnojošo spriedumu „Latvijas dzelzceļa” šefa Uģa Magoņa kukuļošanas krimināllietā. Šo rīcību Tieslietu padome traktēja kā ministra centienus ietekmēt tiesu varu.

Un vēl, Covid-19 pandēmijas laikā Bordāns aizstāvēja mācītāju iespējas izvairīties no vakcinēšanās, kamēr citiem klātienē strādājošajiem to noteica par obligātu. Atmiņā palikusi arī Bordāna neveiklā izvairīšanās 2019. gadā atbildēt uz Latvijas Televīzijas žurnālistes jautājumu - vai viņš ignorējis toreizējā iekšlietu ministra rosinājumu par piespiedu darbu vairākkārt sodītiem nelegālo cigarešu tirgotājiem. Sarunu par to plānoja saistībā ar raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” izgaismoto kontrabandas cigarešu tirdzniecību Rīgas Centrāltirgū.