Raidījums Kā labāk dzīvot turpina tradīciju un arī šogad, gaidot Latvijas dibināšanas gadskārtu, piedāvā raidījuma speciālizlaidumu. Veselu nedēļu ēterā spēlēsim Ideju tenisu – spēli, kurā meklējam labas, attapīgas, neparastas, izcilas, vienkārši jautras idejas, kā sagaidīt un svinēt Latvijas simtgadi.

Trešdienas spēlē diskutējam, kā latvietī ieaudzināt pārliecību - es biju varens! Un būšu! Un kā  panākt, lai Latvijas rupjmaize pasaulē ir tikpat atpazīstama, kā bagete, kruasāns, ciabata un lavašs? Ideju tenisu spēlē mūziķis, kurš šobrīd vairāk laika velta darbam ar tūristiem, Grigorijs Salnītis, brazīliete Solanža Karlauskis, šefpavārs Mārtiņš Rītiņš un folkkluba "ALA Pagrabs" un restorāna/džeza bāra "Trompete" saimnieks Krišjānis Putniņš.

 

Kā latvietī ieaudzināt pārliecību - es biju varens! Un būšu!

Brīžos, kuros līdz šim esam teikuši: Latvija ir maza valsts, Solanža Karlauskis un Grigorijs Salnītis iesaka teikt: "Jā, Latvija ir maza, bet arī labas smaržas pilda mazās pudelītēs! Latvija ir kā dimants – mazs un vērtīgs!"

Krišjānis Putniņš papildina - Latvija ir kā cidoniju sīrups – koncentrēta, lietot devās pēc vēlmes un vajadzības.

Mārtiņš Rītiņš uzskata, ka Latvijai vajag līdzīgu varoni, kā Kazahstānai ir Borats. Viens no kandidātiem – aktieris Gundars Āboliņš. Mārtiņš Rītiņš saka, ka viņš ir mūsu Rovans Atkinsons. Uzdevums katram – atrast Gundara Āboliņa pozitīvo tēlu sevī.

Latvijas spilgtās personības eksportēt uz ārzemēm, lai spīd arī tur!

Savukārt, lai nostiprinātu latviešos pārliecību - es biju varens! Un būšu, Krišjānis Putniņš un Mārtiņš Rītiņš iesaka veidot Latvijas laimīgo cilvēku izcilības centru vai muzeju, apkopojot visu izcilo vienā vietā.

Solanža Karlauskis piedāvā, lai mainītu cilvēku domāšanu, jau skolā jāmāca novērtēt savu biedru spilgtākās prasmes un to arī pateikt viņiem. Sacensības gara vietā audzināt atzīšanas garu!

 

Kā  panākt, lai Latvijas rupjmaize pasaulē ir tikpat atpazīstama, kā bagete, kruasāns, ciabata un lavašs?

Solanža Karlauskis un Grigorijs Salnītis iesaka sūtīt rupjmaizi pasaules 50 labākajiem pavāriem, kuri to iekļauj kādā receptē. Mēs pēc tam izdodam recepšu grāmatu. Tā izrādās, ka mūsu rupjmaize ir pamats visai pasaules virtuvei.

Mārtiņš Rītiņš uzskata, ka rupjmaize jāreklamē kā superēdiens (superfood) līdzīgi kā godži ogas vai kvinoja. Tāpat rupjmaize jāreklamē kā slow food – lēnais, veselīgais ēdiens.

Rupjmaize nav baltmaize, tā der notievēšanai.

Sūtot rupjmaizi uz ārzemēm, līdzi jādod pavadvēstule, kurā aprakstītas rupjmaizes labās īpašības.

Tiem, kam rupjmaize negaršo, tā jānomaskē citā ēdienā, piemēram, rupjmaizes kārtojumā.

Krišjānis Putniņš norāda, ka jāizstrādā rupjmaizes ēdienu līnija, kurā ietilpst arī ķiploku grauzdiņi un kvass.

Lai rupjmaizi skandalozāk reklamētu, abas komandas ir vienisprātis, ka viens veidos ir seksīga foto sesija ar rupjmaizi, piemēram, žurnālā "Playboy".

Otra iespēja - inscenēt rupjmaizes kontrabandu. Piemēram, uz robežās ar Krieviju apturēts vilciens ar rupjmaizi vai kāds austrālietis noķerts lidostā, kad viņš vēlas ievest konteineru ar rupjmaizi. Vēl varētu izveidot rupjmaizi ar kaņepēm.

 

Spēles dalībnieki

Solanža Karlauskis, arhitekte pēc profesijas, šobrīd franču un portugāļu valodas skolotāja, kultūras pasākumu menedžere un radio Naba "Conexao FM Brasil" programmu vadītāja. Latvijā viņa dzīvo jau 17 gadus un, būdama aktrise "Vecpilsētas teātrī", ieguvusi labākās amatierteātru aktrises titulu par Zeldas Fidžeraldas lomu.

Grigorijs Salnītis. Par sevi saka, ka paļaujas uz izaicinājumiem, no kuriem pašam bail, bet tie vienmēr viņu aizved kādā interesantā vietā. Šobrīd Latvijā. Vijolnieks un mūzikas pedagogs, liels vēstures entuziasts. Dzimis Maskavā. Kā gids vadījis ekskursijas trīs valodās Baltijas valstīs. Šobrīd uzsācis studijas Vidzemes augstskolā.

Krišjānis Putniņš - cilvēks, kam patīk, tas, kas patīk. Laimīgs cilvēks. Pierādījis, ka tautas mūzika var pulcēt vairākus simtus apmeklētāju vienā laikā pagrabā.

Mārtiņš Rītiņš. Viņš latviešu valodā ieviesis formāli nesaprotamu, bet katram latvietim saprotamu teicienu "tuč-tuč", jā arī teicienu, kas kļuvis par modernās latviešu sabiedrības folkloru "Kas var būt labāks par šo!". Par sevi saka - priecīgs, pozitīvs cilvēks, uz kuru var paļauties.