Arī šogad, gaidot Latvijas dibināšanas gadskārtu, piedāvā raidījuma speciālizlaidumu. Veselu nedēļu ēterā spēlēsim Ideju tenisu – spēli, kurā meklējam labas, attapīgas, neparastas, izcilas, vienkārši jautras idejas, kā sagaidīt un svinēt Latvijas simtgadi. Piektdienas raidījumā vērtējam, kā vairot latvietību un patriotismu Latvijā un kā panākt, lai uz Latvijas simtgadi kalendārā sarkano datumu būtu vairāk, nekā melno? Idejas piedāvā atkarību terapeits Māris Ķirsons, Eiropas kustības Latvijā prezidents Andris Gobiņš, valodniece, bijusī Stokholmas augstskolas profesore Baiba Kangere un kultūras menedžmenta centra “Lauska” vadītāja Daina Zalāne.

 

Kā veicināt patriotismu Latvijas latviešos?

Lai arī visi spēles dalībnieki atzīst, ka Latvijā latvieši patriotiski, tomēr patriotisma un latvietības sajūtas vairošanai Daina Zalāne iesaka panākt sajūtu, ka būt latvietim ir forši.

Māris Ķirsons rosina atgriezties pie nometnēm, kādas savulaik notikušas trimdā ar devīzi "Pulcējamies, priecājamies, precamies!". Sanākam kopā, izslēdzam mobilos tālruņus un dziedam... Un jāzina tik daudz dziesmu, lai var visu nakti dziedāt.

Bet, lai latviešu valodā runātu arī vēl pēc 1000 gadiem, Baiba Kangere un Andris Gobiņš rosina rotaļāties ar valodu. Kangere arī norāda, ka ar bērniem un arī publiskajā telpā jārunā latviski. Vienīgi ar tūristiem var sazināties visās citās valodās, ko protam.

Daina Zalāne rosina veidot latviešu valodas apguves aplikācijas, lai vārdiņus varētu mācīties ikdienā, braucot tramvajā, kā arī otru aplikāciju – svešvārdu latviskošanai.

Māris Ķirsons norāda, ka valodai, kurā cilvēks runā ar savu Dievu, ir sevišķa nozīme.

 

 

Kā panākt, lai, sagaidot Latvijas simtgadi, kalendārā svinamo dienu vairāk, nekā sēru dienu?

Kā jaunu svinamo dienu Andris Gobiņš iesaka ieviest Blondīņu dienu, kas pēc citu piebildēm pārto par Blondo dienu.

Baiba Kangere ierosina - svinamā nedēļa oficiāli no 11. līdz 18. novembrim.

Māris Ķirsons piedāvā ieviest Kaut kad dienu – tā būs tā diena, kad visi darīsim to, par ko iepriekš teikuši: to es darīšu kaut kad.

Daina Zalāne rosina, ka visas vārda dienas varētu būt svinamās dienas, katru dienu ir kaut kas, ko svinēt!

Baiba Kangere uzskata, ka karogi varētu plīvot ne tikai oficiāli noteiktās svētku dienās, bet tad, kad tiešām izjūtam svētku sajūtu.

Andris Gobiņš rosina sēru dienās nevis skumt, bet lepoties ar saviem varoņiem un pieminēt viņus.

Savukārt omulības rosināšanai latviešos Daina Zalāne iesaka rīkot pieklājības un smaida dienas vai pat nedēļas, kad apzināti izdarām kaut labu, kad uzsmaidām arī svešam kaimiņam un viņu pasveicinām.

Māris Ķirsons uzskata, ka omulību rosinātu tas, ja cilvēki beigtu agresīvi braukt.

Baiba Kangere mudina ikdienā un garlaicīgajā atrast jocīgo un priecīgo, bet Andris Gobiņš uzskata, ka valsts varētu noteikt papildu brīvdienu par saticīgu un draudzīgu dzīvošanu, ja tiešām nebraucam agresīvi un neķengājamies internetā. 

 

Spēles dalībnieki

Māris Ķirsons – atkarību terapeits. Dzimis Jaunaucē, audzis Čikāgā, dzīvojis Filadelfija, Otavā, Kvebekā, un tagad četrus gadus Rīgā. Piebilst, ka tagad jūtas kā trimdā, jo Kanādā vairs nepieņem kā savējo un arī Latvijā nepieņem kā savējo. Viņš ir arī tas slavenais cilvēks, kas 1976. gadā sadedzināja PSRS karogu Vašingtonā pie Padomju Savienības konsulāta.

Daina Zalāne, dzimusi Vācija, bet lielāko mūža daļu dzīvo Latvijā. Strādājusi Latvijas Nacionālajā operā par producenti. Vada pašas dibinātu tautas mūzikas izdevniecību “Lauska”.

Baiba Kangere, valodniece. dzimusi Latvijā, uzaugusi Austrālijā, dzīvojusi Vācijā, Zviedrijā un devīto gadu ir atgriezusies Latvijā.

Andris Gobiņš, Eiropas kustības Latvijā prezidents. Uzskata, ka nav svarīgi, kur fiziski esam dzimuši, svarīgi, kur sirds, prāts un darbi. "Tā vienmēr esmu juties Latvijai piederīgs," bilst Gobiņš. "Patīk braukt ar divriteni. Nedēļas nogalēs mani var sastapt talkās Lielajos kapos."