• Trešdiena, 2021. gada 28. jūlijs
  • Vārda diena: Cecīlija, Cilda
LSM Bērnistaba

Rīta pārraides

05:58

Latvijas himna

06:00

Nakts ziņas

06:02

Mūzika

07:00

Ziņas

07:04

Laika ziņas

07:05

Labrīt

Milzīgais Hudzona līcis Kanādas ziemeļaustrumu daļā nosaukts par godu tā pirmatklājējam angļu kapteinim Henrijam Hudzonam. Viņa vadītā ekspedīcija 17. gs. sākumā pamatīgi izpētīja līča austrumu piekrasti, taču tad uz kuģa izcēlās dumpis. 1611. gada 23. jūnijā dumpinieki iesēdināja Hudzonu līdz ar dažiem citiem airu laivā un pameta līča ūdeņos, pēc kam par viņu likteni vairs nekas nav zināms.

07:30

Ziņas

07:33

Laika ziņas

07:39

Labrīt

Dabas aizsardzība pārvalde atgādina, ka aizsargājamus augus pīt Jāņu vainagos ir aizliegts. Starp aizsargājamām sugām ir Latvijā sastopamās orhidejas - naktsvijoles, dzegužpuķes un dzegužkurpītes, Sibīrijas skalbes, jumstiņu gladiolas un citi krāšņi pļavu augi. To ievākšana ziedēšanas laikā ir īpaši nevēlama, jo novērš jauno sēklu izsēšanās iespējas un auga saglabāšanos.
*
Mūsu kolēģi no radio Klasika ievākuši interesantus materiālus par dažādiem vēsturiskiem notikumiem, no kuriem daudzi plašākai sabiedrībai nemaz nav zināmi. Daļu no rubrikas Vai zini? piedāvājam klausīties arī programmā Labrīt. Vai zināt, kas Latvijas vēsturē bija tā sauktais operas vilciens?

Vada:

Daira Zīle

08:00

Ziņas

08:04

Laika ziņas

08:06

Labrīt

Būšana ceļā, aizvien jaunu pasaules valstu apskatīšana, citu kultūru un tautu izzināšana un galu galā sevis iepazīšana tāds ir pasaules apceļotāja Nila Alekša Lipstova aicinājums.

Vada:

Daira Zīle

08:30

Ziņas

08:33

Laika ziņas

08:39

Labrīt

Šodien Jāņa un Inas Mičuļu zemnieku saimniecībā „Pumpuri, kas atrodas Riebiņu novadā, svētkos noskaņa mijas ar ierasto darba dienas ritmu, jo saimnieki audzē piena lopus un katru rītu no jaunuzbūvētās fermas ganībās dodas 70 slaucamas govis. Saimnieki pienu nodod tuvējam piena pārstrādes uzņēmumam, taču kādu daļu izmanto arī mājas sieru gatavošanai, kas nonāk gan vietējos, gan galvaspilsētas tirdziņos.
*
Latvijā pēdējos desmit gados sakuplojušas amatalus jeb craft alus darītavas. To skaits jau mērāms vairākos desmitos. Tendence ir ļoti pozitīva un Latvijā mazās alus darītavas attīstās dažādās pilsētās un ciemos. Turklāt teju visas ir dzīvotspējīgas, jo amatalus saimi pamet vien retais brūzis. Linda Zalāne skaidro, kad sākās mazo alus darītavu attīstības vilnis un vai nākotnē amatalus kustība Latvijā vēl uzņem apgriezienus.

Vada:

Daira Zīle

09:00

Ziņas

09:04

Laika ziņas

09:06

Labrīt

Aīda Rancāne: Vasaras saulgrieži ir īpašs laiks, kad nodibināt attiecības ar dabu

Priekš manis tā ir Bezgalība, kurā visu laiku var kaut ko jaunu atrast un ieraudzīt – tā par Jāņu svinēšanu saka bioloģe, filozofe un praktizējoša folkloriste Aīda Rancāne. Tautas tradīciju kopšana viņai ielikta gluži vai šūpulī, bet viņa savas zināšanas aizvien pilnveido un dāsni dalās tajās ar citiem.

Vada:

Baiba Kušķe

Lasīt vairāk

09:30

Ziņas

09:34

Laika ziņas

09:35

Sporta ziņas

09:40

Labrīt

Pirms vairākiem gadiem Latvijas augstākās virsotnes Gaiziņkalna īpašnieki nolēma daļu no savas teritorijas uzdāvināt valstij, lai tas būtu visas sabiedrības īpašums. Vienošanās vēl joprojām nav panākta, jo nosacījumi, ko noteikuši saimnieki, valstij ir neizdevīgi. Tāpēc ilgi gaidītā skatu torņa darbi tā arī nav sākušies. Gaiziņkalna apkārtējie uzņēmēji uzskata, ka šī vilcināšanās negatīvi ietekmē visu novadu.

Vada:

Daira Zīle

10:00

Ziņas

10:04

Laika ziņas

10:05

Kā labāk dzīvot

Visa laba Jāņa zāle: Kādus augus varam droši plūkt, kādus tomēr atstāt pļavā

Kādas Jāņu zāles varam droši plūkt un kādas tomēr atstāt augam mežā vai pļavā, noskaidrosim Zāļu dienas rītā raidījumā.

Vada:

Elvis Jansons

Lasīt vairāk

11:00

Ziņas

11:04

Laika ziņas

11:05

Kultūras rondo

"Skroderdienas Silmačos". Sākumā saņēmusi kritiku, uz skatuves tā atgriezās uz palikšanu

“Skroderdienas Silmačos” pirmsākuma meklējumos Kultūras rondo “Brakos” kopā ar  R. Blaumaņa memoriālā muzeja vadītāju Zintu Saulīti sajuta arī vasaras Saulgriežu ritu. Raidījumā ieskanās arī Latvijas Radio arhīva bagātības.

Vada:

Ingvilda Strautmane
Santa Lauga

Lasīt vairāk

Dienas pārraides

12:00

Pusdiena

Trešdiena, 23. jūnijs, pl. 12:00

Lasīt vairāk

12:15

Dzīves ritmi mūzikā

Jāņi - seni un harmoniski mūsu tautas svētki

Jāņi! Katru gadu vasaras pirmā mēneša beigās kārtīgs latvietis pamet pilsētas dzīvokli, lai dotos pie dabas un svinētu populārākos latviešu svētkus - Līgo un Jāņus. Tie ir latviešu tautas lielākie un tradīcijām bagātākie svētki, kurus svin visi. Jāņi ir dainās visvairāk apdziedātā gadskārtu svinību norise. Ap 200 dainu stāsta par Jāni pašu, bet dainu skaits, kas aptver visu Jāņu laiku, svinību norisi, apdziedāšanos un līgošanu, mērāms tūkstošos.

Vada:

Ansis Pavasaris

Lasīt vairāk

13:00

Ziņas

13:04

Laika ziņas

13:05

Augstāk par zemi

Latvijas pilskalnu apceļošana un to apceļotāji

Pirms nu jau gandrīz diviem gadiem, 2017. gada vasarā, Mičuļu, Niguļu un Zalānu ģimenes nolēma līdz Latvijas simtgadei apceļot 100 Latvijas pilskalnus, aicinot līdzbraucējus arī soctīklos. Šobrīd jau izskatās, ka pilskalnu meklēšanas kaislība domubiedru pulkā iemājojusi uz ilgāku laiku, jo Latgales pilskalniem pievienojušies Vidzemes. Ar savām zināšanām, arī novērotajām problēmsituācijām un skaistāko pilskalnu ieteikumiem, ceļotāji dalās raidījumā „Augstāk par zemi”.

Vada:

Anda Buševica

Lasīt vairāk

13:35

Mūzika

14:00

Ziņas

14:03

Laika ziņas

14:05

Ģimenes studija

Šternbergu ģimene Baldonē pulcē līgotājus, kam tuvas latviskās svinību tradīcijas

Līgo dienā tiekamies ar Šternbergu ģimeni no Baldones - Inguna ir ainavu arhitekte, Mārtiņš sevi pieticīgi sauc par dārznieku, abi audzina trīs meitas un kalna galā iekopuši skaistu mājvietu. Viņa spēlē kokli, viņš pūš dūdas un ik gadus Šternbergi pie sevis pulcē līgotājus, kam tuvas latviskās svinību tradīcijas.

Vada:

Agnese Linka

Lasīt vairāk

15:00

Ziņas

15:04

Laika ziņas

15:05

Zīmolstāsti.lv

Latvijas pašvaldību zīmoli: kā tie veidojušies un vēsta par konkrēto vietu

Raidījumā saruna par Latvijas pašvaldību zīmoliem - kā tie ir veidojušies un kāda ir to funkcionēšana mūsu zīmolvedības, komunikācijas un droši vien arī zināmā mērā politiskajā telpā. Stāsta zīmolvedības un pakalpojumu dizaina stratēģe Liene Kupča un komunikācijas stratēģis Zigurds Zaķis.

Vada:

Eduards Liniņš

Lasīt vairāk

15:35

Cienījamie lasītāji. Etīdes par literatūru

Roberto Bolanjo "Mežonīgie detektīvi" ieaicina teju bezgalīgā tēlu galerijā

Roberto Bolanjo (1953-2003) mūsu lasītājam ir pazīstams ar diviem lielformāta vēstījumiem - jo nosaukt šos izdevumus par romāniem šķiet pārāk pieticīgi. Daces Meieres tulkotais darbs "Mežonīgie detektīvi" (1998) ieaicina lasītāju teju bezgalīgā tēlu galerijā.

Vada:

Svens Kuzmins
Toms Treibergs

Lasīt vairāk

16:00

Ziņas

16:04

Laika ziņas

16:05

Stiprie stāsti

Jānis Vaivars Skrīveru pagasta "Ragāres" audzē tējas un garšaugus

Ciemojamies Skrīveru novada Skrīveru pagasta zemnieku saimniecībā "Ragāres" pie bioloģiskā zemnieka Jāņa Vaivara. Jānis 7,5 ha audzē tējas un garšaugus, dažādas ogas un augļus. Jānis uzrakstījis vairākus LEADER projektus un nopircis dažādas iekārtas, lai tēju un garšaugu ražošanā būtu mazāk roku darba.

Vada:

Daina Zalamane

Lasīt vairāk

16:35

Mūzika

17:00

Ziņas

17:04

Laika ziņas

17:05

Ielūdz Radioteātris

Pirmatskaņojums. Raimonda Paula jaunā programma "Vasaras noskaņās"

Pirmatskaņojums. Raimonda Paula jaunā programma "Vasaras noskaņās". Pirmo reizi skan deviņas Maestro komponētās dziesmas ar dzejnieka Jāņa Petera vārdiem.

Lasīt vairāk

Vakara pārraides

18:25

Mūzika

19:00

Ziņas

19:04

Laika ziņas

19:05

Monopols

Kokļu meistars Ģirts Laube palīdz cilvēkiem izveidot savu unikālo sapņu kokli

Ģirts mācījies filozofos un viņa gala tēze bijusi, ka filozofija ir ceļš un ceļa beigas. Krietnu laiku dzīves viņš aktīvi nodarbojies ar snovbordu, lielā mērā ieviesis arī frīstaila jeb brīvā stila ābeci. Tagad Ģirts Laube no Madonas novada ir kokļu meistars un vislabprātāk izgatavo kokli konkrētam cilvēkam.

Vada:

Arita Grīnberga
Ieva Tīmane

Lasīt vairāk

20:00

Ziņas

20:04

Laika ziņas

20:05

Kā labāk dzīvot

Visa laba Jāņa zāle: Kādus augus varam droši plūkt, kādus tomēr atstāt pļavā

Kādas Jāņu zāles varam droši plūkt un kādas tomēr atstāt augam mežā vai pļavā, noskaidrosim Zāļu dienas rītā raidījumā.

Vada:

Elvis Jansons

Lasīt vairāk

20:45

Labu nakti

Naktsvijole. Pasaku stāsta Z.Daudziņa un A.Keišs

21:00

Ziņas vieglajā valodā

21:05

Laika Ritu Raksti

Kopas "Burdons" dalībnieku svarīgākie vasaras saulgriežu svētku brīži

Kādi svarīgākie vasaras saulgriežu svētku brīži ir tradicionālās dziedāšanas kopas "Burdons" dalībniekiem, atklājam raidījumā Laika Ritu Raksti.

Vada:

Iveta Medene
Vidvuds Medenis

Lasīt vairāk

22:00

Ziņas

22:04

Laika ziņas

22:05

Ielūdz Radioteātris

Rūdolfs Blaumanis. Skroderdienas Silmačos. Liepājas teātra iestudējums

Latvijas Radio ciemojas Liepājas teātris. Rūdolfa Blaumaņa lugas "Skroderdienas Silmačos" iestudējums trīs daļās. Režisors Ivars Lūsis. 2008.gada ieraksts.

Lasīt vairāk

22:42

Mūzika

23:00

Ziņas

23:03

Dienas notikumu apskats

Jāņu naktij un rītam lielā valsts daļā izsludināts sarkanais brīdinājums par stipru pērkona negaisu
Policija svētkos strādā pastiprinātā režīmā
Otrdien Latvijā atklāti 102 jauni Covid-19 gadījumi; nav ziņots par slimības upuriem
Londona noliedz, ka uz britu kuģi Melnajā jūrā raidīti brīdinājuma šāvieni

23:15

Dzīves ritmi mūzikā

Jāņi - seni un harmoniski mūsu tautas svētki

Jāņi! Katru gadu vasaras pirmā mēneša beigās kārtīgs latvietis pamet pilsētas dzīvokli, lai dotos pie dabas un svinētu populārākos latviešu svētkus - Līgo un Jāņus. Tie ir latviešu tautas lielākie un tradīcijām bagātākie svētki, kurus svin visi. Jāņi ir dainās visvairāk apdziedātā gadskārtu svinību norise. Ap 200 dainu stāsta par Jāni pašu, bet dainu skaits, kas aptver visu Jāņu laiku, svinību norisi, apdziedāšanos un līgošanu, mērāms tūkstošos.

Vada:

Ansis Pavasaris

Lasīt vairāk

Nakts pārraides

00:00

Nakts ziņas

00:03

Mūzika

01:00

Nakts ziņas

01:03

Dienas notikumu apskats

01:15

Mūzika

02:00

Nakts ziņas

02:02

Mūzika

03:00

Nakts ziņas

04:00

Nakts ziņas

04:02

Mūzika

05:00

Nakts ziņas

05:02

Mūzika