Jau divus gadus Attīstības finanšu institūcija ALTUM uzņēmumiem dod iespēju saņemt grantu energoaudita veikšanai, lai tālāk varētu izvēlēties visefektīvāko veidu, kā uzlabot uzņēmuma energoefektivitāti. Grantu var izmantot valsts un pašvaldības uzņēmumi, privātie uzņēmēji un biedrības. Kopējā ALTUM grantiem paredzētā summa ir vairāk nekā 1 miljons eiro, no kuras palikusi vien neliela daļa. 

Divu gadu laikā grantam energoaudita veikšanai ir pieteikušies aptuveni 100 uzņēmumi, no kuriem 55 noslēguši līgumu par finansējuma saņemšanu. Visbiežāk energoefektivitātes projektu izstrādei tiek piesaistīti līdzekļi trīs līdz piecu tūkstošu eiro apjomā. Altum energoefektivitātes vadītājs un eksperts Edgars Kudurs atzīst, ka grantu programma ir pieprasīta un tā tiks turpināta.

„Šogad ir apgūti vairāk nekā 900 tūkstoši no pirmā 1.1 miljona, un atlikušajiem 100 tūkstošiem ir jau pretendenti.

Tā apguve veidojas, ka no sākuma ir iepirkums, tad tiek noskaidrota cena, cik ir grants, cik ir klientu līdzdalība, un tad klientam ir iespēja izvēlēties – slēgt vai neslēgt to līgumu, bet redzam, ka līdz oktobra beigām, novembra sākumam apguve būs sasniegusi savu finišu, tāpēc mēs savā pusē Altum jau pretendējam uz nākamo atbalsta apjomu, lai varētu turpināt šo programmu uzņēmējiem sniegt atbalstu.”

Grants sedz 85% no kopējām energoaudita un nepieciešamo uzlabojumu izpētes, tehnisko risinājumu un ekonomiskā pamatojuma izstrādes izmaksām, paredzot 15% paša uzņēmuma līdzdalību. Līdz šim lielākais piešķirtais grants ir 160 tūkstoši eiro, bet mazākais – 800 eiro. Granta iespējas izmantojis arī Jēkabpils novadā esošais cūkkopības komplekss „Miķelāni bekons”, stāsta uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Ilvars Strazdiņš.

„Paši mēs esam no Dobeles, Dobelē mums ir viena ferma, un mēs nopirkām no maksātnespējīgā administratora Miķelānu cūku kompleksu, kas bija palicis padomju attīstības etapā, kur nekas nebija notici, tur visas ēkas ir būvētas no paneļiem, tagad esam atspērušies, sakārtojuši ražošanu, un tas siltināšanas jautājums ir gandrīz vai top viens, un

ka šāda iespēja bija, ka var dabūt papildus līdzekļus, tad mēs baigi nešaubījāmies.”

Kompleksā ir 40 fermas, desmit no tām ir siltinātas, taču pārējām ir nepieciešams uzlabot energoefektivitāti. Granta iespējas pozitīvi vērtē arī Riebiņos esošā uzņēmuma SAB Holdings valdes loceklis Aigars Balcars.

„Apzinājām viena īpašuma stāvokli, sapratām, ka tas neatbilst mūsdienu standartiem, meklējām risinājumus,

kā varētu šo ēku padarīt energoefektīvāku, lai būtu mazākas izmaksas, un tad konstatējām, ka ir šī Altum programma, kas palīdz uzņēmumiem šo te energoefektivitāti sasniegt.”

Tika piesaistīti speciālisti, kas novērtēja ēkas stāvokli un noteica variantus, kā to padarīt energoefektīvāku, samazinot arī izmaksas, turpina Aigars Balcars.

„Bija pētījums, kura rezultātā mums iedeva trīs variantus vispār kādi ir iespējami šinī objektā – kombinētie, piemēram, saules paneļi, dažāda veida siltināšanas veidi un apkures veidi. Un beigās izvēlējāmies to efektīvāko, un šo informāciju mēs izmantojam, lai izveidotu tehnisko projektu, kuru iesniegsim būvvaldē, un mēs šo projektu īstenosim.”

Aigars Balcars norāda, ka nelielam uzņēmumam šādu ekspertu vērtējums ir diezgan dārgs pasākums, tādēļ bez granta būtu jāvērtē, vai šādu pakalpojumu maz varētu izmantot.